Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7137834 www.bgdnes.bg

Култовият Модерен театър- поредният мол

Киногилдията на бунт

Най-старото кино в Източна Европа се руши

Да спасим най-старото кино в Източна Европа - Модерен театър.

Зад тази кауза се обединиха десетки емблематични личности от киногилдията. Техните опасения са, че емблематичната сграда на столичния булевард "Мария Луиза" ще бъде превърната в търговски център. Едно от лицата на подписката е Георги Чолаков - бивш изпълнителен директор на "Национален филмов център", който привлича за каузата още свои колеги.

Къщата е архитектурен паметник, отваря врати като първото кино у нас през далечната 1908 година. Сградата не само е била прожекционен салон, но тук са се продуцирали първите български документални и игрални филми. Именно на адреса на бул. „Мария Луиза“ се е помещавало и първото звукозаписно студио, където са създадени записите на Аспарух Лешников.

Реклама

Официалният край на киното е през 2001 година. Тогава сградата отива в частни ръце и вече сменя втори собственик. През годините не е направено нищо за укрепването дори на фасадата й. В момента е оградена заради опасения от падащи части от мазилката. Табелки "сградата е в ремонт" стоят повече от десет години, но видимо нищо не е започвано. Прозорците са изпочупени, сградата прилича на сметище, категорични са протестиращите.

Според юристи всичко се прави напълно умишлено. Така сградата може да бъде извадена от статут паметник на културата. Протестиращите напомнят, че именно това се случи с много от останалите кина, продадени при приватизацията. След като години наред тънат в разруха, накрая под претекст, че ще се запази обликът, собствениците получават желаното разрешение да ги превърнат в каквото си поискат.

За последно сградата на "Модерен театър" е обявена за продан на страницата на една от големите компании за недвижими имоти през 2013 година. Исканата сума е 2 300 000 лева. Посочва се, че собственикът е склонен да намали цената. Сделката е финализирана година по-късно. Малко след това новият собственик подава в Министерството на културата заявка за преустройството му в търговски център.

Това провокира група културни дейци да се обединят в каузата да защитят съдбата на бившето кино. Те посочват, че статутът на сградата като паметник от местно значение задължава притежателите й да запазят външния й облик, но не и предназначението й. Затова искат категоризация като Национален паметник на културата и дори държавата да го откупи обратно, за да го направи Музей на българското кино.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама