Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7221670 www.bgdnes.bg

Успехите на родната археология през 2018 г Откриха най-голямата гробница в Европа

Статуя без глава и погребение на римски император са най-значимите находки - подз.

Впечатляващи съкровища откриха в нашите земи археолозите през изминалата година. Уникалните находки може да се окажат с огромна стойност.

Реклама

Една от най-впечатляващите беше в античния град Хераклея Синтика край Рупите - голяма мраморна статуя без глава. Тя датира от I-II век и вероятно е на благодетеля на града Тиберий Клавдий Бакхий. Той е бил агонотет - организатор на състезания и игри.

"Възможно е главата да се е отчупила при нападението на града от III в. или при силното земетресение, сполетяло града през IV в.", коментира пред вестника ръководителят на обекта доц. Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН. Той вярва, че липсващата част от статуята ще бъде разкрита при бъдещи разкопки.

В Хераклея Синтика бяха открити и 5 императорски надписа - част от тях са в лошо състояние, а на другите са задраскани имената на императорите. Това заличаване е "дамнацио меморие", което означава проклятие на паметта - форма на посмъртно наказание в Древен Рим към управници, които са били обявени за държавни престъпници.

Списъкът с епохалните находки от съкровищницата на Стария континет, както е наричана страната ни, не спира дотук.

В монументалният гробен комплекс край пловдивското село Маноле по всяка вероятност лежат тленните останки на римски император. Работата на археолозите досега ги води до извода, че в уникалната в цяла Европа пирамидална гробница в могилата Малтепе е загробен Филип I Араб.

По думите на най-добрият епиграф у нас Николай Ширанков грандиозната структура отговаря единствено на статута на висш провинциален управител или император. Филип е роден край Дамаск, където съществуват такъв тип гробници, които не са познати по нашите земи и не отговарят на наличните ресурси и култура за изграждането им. Стилът на конструкцията е характерен за източните частни на Римската империя. Това говори, че погребани в тях са хора, свързани с Изтока, какъвто е Филип Арабина. Установено е вече, че всички материали от могилния насип и от ямите около него са от края на II - началото на III в. Силното почитане на Филип Араб по нашите земи се доказва и от намерените и разчетени от Ширанков надписи. Той попада на редица такива около и във Филипопол, на които пише, че синът на Филип Араб - Филип Млади, е наречен Новото слънце. Няма данни за открити подобни надписи на друго място.

Реклама

"Едно се знае със сигурност - подобна гробница с такива размери и архитектура не е откривана. Тя е не само най-голямата на Балканите, а може да се окажа и в цяла Европа", коментира пред "България Днес" ръководителята на разкопките доц. Костадин Кисьов. Над земята градежът е близо 8 метра, а под нея над 16. За насипа са използвани много каменни блокове, всеки с тегло около половин тон.

Едно от най-ценните съкровища открито през изминалата година са златният венец, торквата и двете гривни. То излиза на бял свят след спецакция в Свиленград преди броени месеци. Иманяри и трафиканти на антики бяха спипани по време на сделка за близо 2 млн. евро. Златните предмети с общо тегло от 1,5 кг. събраха очите на учени и археолози. Макар трафикантите да твърдят, че сами са изработили старините експертите са на мнение, че съкровището е автентично, а престъпниците нямат ресурс и познания да направят подобен изкусен фалшификат. В момента се извършва цялостен анализ на предметите. Според археолози те са от III в. пр. Хр и са изкопани от надгробна могила в днешна Югоизточна България.

Това, което изуми и света, е откриването на най-стария кораб на света край Варна. Анализи доказват, че откритият 23-метров корпус на гръцкия плавателен съд датира отпреди 2400 години. Британския екип учени, който работи по находката го наричат "Корабът на Одисей". Причината е, че има абсолютно аналогично изображение върху древногръцката ваза "Одисей и сирените", изложена в Британския музей. Досега всички са мислили, че нарисуваното е плод на фантазията на древните. Но се оказва, че напълно съвпада с подводната находка.

Друга вълнуваща находка беше на нос Калиакра, където беше открито съкровище. Алхеолози се натъкнаха на чудно гърне. След като съкровището бе преброено се оказа, че то съдържа 28 златни монети, над 860 сребърни и 11 масивни златни обеци. "Всеки мечтае да открие гърне с монети, това е класика!", заяви доц. Бони Петрунова, ръководител на разкопките и директор на Националния исторически музей.

Реклама
Реклама
Реклама