Дават кравата Пенка за осиновяване!

Скъсват ме от проверки, искат да ми отмъстят, че я спасих, казва стопанинът
"Ще дам кравата Пенка за осиновяване, защото вече не издържам! Непрекъснато ме проверяват, все нещо търсят да намерят. Само като чуят името ми, и подскачат, веднага го свързват с Пенка и се започва. Преди успях да се преборя за нея и сега явно искат да ми го изкарат през носа. Затова ще я дам за осиновяване, на някой друг добър стопанин, дано там кравата се чувства по-добре и най-накрая я оставят на спокойствие. Това обяви пред "България Днес" стопанинът на най-известната крава в Европа бай Иван Харалампиев от Мазарачево.
Животното развълнува България и Европа с драматичната си, но с щастлива развръзка съдба. През юни миналата година Пенка влезе нелегално в Сърбия, върна се обратно у нас и имаше вероятност да бъде умъртвена. След мощна международна кампания, в която се включиха европейски депутати и дори легендарният музикант Пол Маккартни, кравата беше спасена.
Борбата на бай Иван да си запази животното обаче и популярността, която придоби, явно са разгневили както институциите, така и други стопани в бранша.
По думите на стопанина злобата и дребнавостта са свързани именно със спасяването на Пенка. По времето, когато той се мъчи да уварди кравата от евтаназия, в стадото му се ражда теле. Заради ядовете покрай случая бай Иван забавя задължителната регистрация на телето с три дни. След като Пенка е спасена и медийният шум около нея стихва, започват глобите. Стопанинът обжалва и печели делото на първа инстанция. То обаче продължава на втора и в момента е висящо, а това е причина за спиране на субсидии и други помощи за дребния животновъд.
"Не го разбирам, наистина. Майка ми като ме е родила, ме е записала 8 месеца след това, а мене сега за едно теле и закъснение от три дни искат да ме съсипят! Така става, когато в тази държава човек си отстоява своето, търси си правата, което явно побърква от ярост тези с властта", негодува Харалампиев.
Все пак има и добри новини. Пенка е вече в петия месец от бременността си, наедряла е и както тя, така и плодът са здрави. Бай Иван очаква телето да се роди около Великден, като се надява дотогава да измисли нещо и да си запази стадото.