Изградиха ануси на бебета

Сложни операции в Пловдив
Малчуганите не могли да се изхождат, спасяват им животите
Без ануси се раждат две бебета в Пловдив, но лекарите успяват да им направят нови.
Сложните интервенции са извършени в университетската болница "Свети Георги" в града под тепетата, като от лечебното заведение разкриха подробности за уникалните процедури.
Изграждането на новите ануси отнема няколко часа, но операциите завършват успешно. Трудностите за малките пациенти не спират до тук - предстои им спазването на строг хранителен режим и рехабилитация за засилване на мускулатурата на тазовото дъно. Бебетата редовно трябва да минават на профилактични прегледи и стриктно да се следи здравословното им състояние.
"Липсата на анус е вродена аномалия, която напоследък зачестява", признаха от болница "Свети Георги".
Липсата на анус при новородените е познато като анална атрезия. Това е здравословен проблем, който засяга правилното развитие на ануса на бебето и част от червото, което се намира малко над ануса. Заради проблема бебетата в повечето случаи не успяват да отделят изпражнения.
Червата и ануса на бебетата се развиват през петата до седма седмица на бременността. Нарушения и проблеми по време на тези седмици могат да доведат до развитието на анална атрезия. Точната причина за това състояние все още не е ясна. Заболяването е два пъти по-често срещано при момчета, в сравнение с момичета. В някои случаи може да се прояви с други вродени дефекти. Учените свързват употребата на стероидни инхалатори по време на бременността от майките с повишен риск от анална атрезия.
Невъзможността на бебетата да отделят изпражнения, може да доведе до подуване на стомаха, коремна болка, запек и запушване на червата. При преминаване на изпражнения през пикочните пътища в тях може да бъде внесена инфекция, което да влоши допълнително състоянието на децата.
От пловдивската болница разказаха и за друг сложен случай, на който се натъкват напоследък - всичките коремни органи на новородено се оказват в гръдния кош, тъй като нямало диафрагма. Лекарите му поставят изкуствена и му спасяват живота. Също така има и случай, при който изграждат изкуствен хранопровод на бебе - преди това стомашният сок се излива в белия дроб и то не може да диша.