Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7404999 www.bgdnes.bg

Ген. Кирил Войнов: Следим целодневно всички язовири

Държим изкъсо стопаните на всички 6818 водоема в страната

Кой е той?

Ген. Кирил Войнов е роден през 1950 г. През 1975 г. започва работа като командир на взвод към Столичната служба за противопожарна охрана. В периода 1977-1981 г. специализира в Москва, където получава инженерна квалификация. 1994-2006 г. е директор на Национална служба "Пожарна и аварийна безопасност". През 1999 г. е избран за Мъж на годината. През 2016 г. е назначен на поста главен директор на Главна дирекция "Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях" към Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. От началото на 2018 г. заема длъжността зам.-председател на ДАМТН.

- Ген. Войнов, обявихте, че няма язовири в критично състояние въпреки обилните валежи и снеготопенето. Какви мерки се предприемат, като се има предвид, че природата успява да ни изненада, често и неприятно?

Реклама

- Срещу природата ние сме безсилни. Аз лично съм го изживявал не веднъж или два пъти. Но и не трябва да стоим със скръстени ръце. Видяхте каква беше обстановката в края на януари и началото на февруари в Благоевградско, Кърджалийско и Хасковско. След като отминаха обилните валежи, ние упражнихме изключително строг контрол заедно със собствениците за своевременно намаляване нивото на язовирите. Така при едни последващи интензивни валежи, каквито имаме сега, да се осигури безпрепятствено преминаване на високите вълни. В момента сме дали указания на стопаните на водоемите съвместно с областните управители за ежедневен контрол на всеки един от 6818-те язовира в страната. Това, което преди години беше изключителен проблем, а именно, че не можеше да се установи кой е собственик на даден язовир и съответно той да се контролира, сега вече го няма. Системата работи прекрасно. Понякога обаче сме просто безсилни. Като в случая в Бургаския район преди 2 години. Тогава се скъсаха две язовирни стени, но проблемът дойде не от човешка грешка или безстопанственост, а от факта, че се изсипваха по 200 л на кв. м. Това беше един минипотоп.

- Колко от язовирите в страната се нуждаят от спешен ремонт?

- 858 язовира се нуждаят от ремонт, а 414 от спешен, като при 18 от тях той започва съвсем скоро. От област Благоевград в списъка са яз. "Лялево дере 1" и яз. "Сушица". В Софийско освен "Бели Искър" е и "Джахов мост". В област Кюстендил е яз. "Долистово". Във Врачанско първо ще се ремонтират яз. "Три кладенци", яз. "Девене" и яз. "Лесура". Яз. "Павел 1" и яз. "Горния капчук" са в списъка за област Велико Търново, в Шуменско - яз. "Дибич", а в Добричко - яз. "Смолница 2". От област Бургас в списъка на 18-те е "Ябълчево 2", в Ямболско - яз. "Пчела", в Старозагорско - яз. "Априлово", в Пловдивско - яз. "Керезлъка", и в област Пазарджик - яз. "Дюлево 1 (Голуша)".

Често ме питат защо не се прави това по-бързо. Защото е изключително отговорна и сложна работа. Става дума за проектиране, проучване на всичко до най-малкия детайл. Аз съм на принципа, че когато се прави един ремонт, той трябва да е така приключен, че да не правим на ремонта ремонт, както за жалост често се случва. Тук обаче става въпрос за безопасността на населението и всичко трябва да е повече от перфектно направено.

- Колко години досега не са извършвани ремонтни дейности на водоемите?

- От 90-те години никой не си е мръднал пръста. Кметовете и общината са реалните стопани. Когато влизаш в местната власт, ти си отговорен за всичко в нея. Близо 30 години никой не го интересуваше нищо. Да, ама сега вече няма да е така. Това време мина, заявявам го съвсем отговорно. Ние трябва да съхраним абсолютно всички язовири, защото те са изключително ценни ресурси, жизнено необходими резервоари.

- Колко пари отпусна държавата за поддръжка и реконструкция?

- Засега отпусна целево 500 млн. лв. Сумата е впечатляваща, но искам да подчертая, че тези пари за тази работа не са чак толкова много. Именно поради причината, която изтъкнах по-горе - 30 години никой не е полагал никакви грижи, не са влагани средства за поддръжка и нормалната техническа експлоатация. Има язовирни стени, които са обрасли като джунгла. Е, бога ми, какво прави общината, кметът там? На никого няма да му се размине. Ние прилагаме в пълна сила закона и ги санкционираме доста солено. Само за последните дни съм подписал няколко акта за по 10 000 лв. Няма място за компромиси. Не може да си играем със съдбата на хората! Ходят и обжалват. Да ходят където си искат. Фактът е, че трябва да се запретнат ръкави и да се работи здраво. Няма как иначе да си оправим държавата.

Реклама

- Какви са най-честите повреди по язовирите?

- Те са при основните изпускватели, не работят крановете, преливниците са разрушени, даже има някои, които са затрупани и са направени отгоре коларски пътища. Често се срещат и слягане на язовирните стени и повреди по здравината и якостта им.

- Как се контролира това в момента?

- Целодневно всичко се следи и анализира. Там, където не може да има повече вода от кота мъртъв обем, всичко се източва. Законът, който регулира материята, е много добър, а вече, смея да твърдя, се прилага с пълната му сила.

- Готова ли е категоризацията на язовирите?

- Все още се работи по нея, като в момента се изчаква наредбата да бъде приета от Министерския съвет и да бъде придвижена към общините. Категоризацията ще помогне и да се икономиса човешки и финансов ресурс. В момента дори най-малките водоеми, непредставляващи опасност, подлежат на същия контрол, какъвто се предвижда и за най-големите язовири. Най-малките също ще се контролират, но на по-големи периоди от време.

Реклама
Реклама
Реклама