Гонят дявола от пещера

Туристи не вярват на очите си в Утробата
Божи пратеници поливат скалите с вино
Мъже с мантии прогонват дявола от пещера Утробата!
Мистериозният ритуал се разиграва преди няколко дни, а за настъплението на близо 70 души разказват невярващи на очите си туристи.
Мъжете с бели дрехи започват един по един да влизат в пещерата, която се намира на десетина километра от Кърджали. Мнозина от тях носят непознати за обществеността амулети и се подготвят за извършването на таен ритуал. На въпрос на туристи какво се случва, отговарят, че ще прогонват дявола.
И изневиделица започват да поливат скалните образувания с вино, като пръскат и част от посетителите, за да ги предпазят от вселяване на рогатия. Себе си представили като Божи посланици, които трябва да въдворят ред на планетата ни. Други хора свидетелстват, че сред тях имало жени и деца, които също се включвали в ритуала.
Утробата стана много популярно място за посещение, след като руски учени установиха, че от нея се излъчват електромагнитни вълни, които влияят на нервните възли и окончания в гръбначния стълб и по този начин създават в тялото нова енергия. Според експертите престоят в пещерата може да развие свръхспособности при хората като телепатия или самолечение. Те предполагат, че навярно заради енергийните вибрации древните траки са използвали пещерата за лечение, провеждайки някакви специални ритуали.
Всяка седмици хора от цяла Българи и от чужбина пътуват до Утробата, за да получат изцеление на проблемите си. Често се случва да има стълкновение на повече хора и се образуват опашки, така че се налага да се чака. Но това не отказва борещите се за оздравяване.
Утробата е древно пещерно светилище, датиращо от XI - Х век пр. Хр. Обектът се намира близо до село Илиница, в местността Тангардък кая.
Представлява естествен хоризонтален процеп в скала, който е бил допълнително изсечен и оформен от човешка ръка, наподобяващ на матка (утроба). Редица археолози, изследващи пещерата Утроба, са възприели наименованието на местността Тангардък кая за официално наименование на обекта.
Височината на отвора е 3 м, ширината 2,5 м, а дълбочината - около 22 м. В дъното на пещерата се забелязва издълбан олтар, който е висок малко повече от метър. В горната част на пещерата има пукнатина, през която за няколко минути всеки ден в 12 часа влиза слънчев лъч. Действието олицетворява оплождане, свещения брак между скалата и Слънцето, възраждането на живота.
Означава гърмящата скала
От турски "тангардък кая" означава "гърмящата" или "шумящата" скала. По средата на пещерата е издълбан полусферичен купол, който придава на акустиката на помещението особено звучене, което обаче резонира само на ниски мъжки гласове - по цялото протежение на кухината се разнася звук подобен на гръм. Така местното турскоговорещо население е дало името на пещерата.