Удавете плъха в ракия

Годината на гризача ли е? Как да се отървем
Електронните капани също са предпочитани
Плъх! Само при споменаването на тази дума повечето жени пищят от ужас, а мъжете вдигат безпомощно рамене в борбата със зъбатите неканени гости.
Е, вече сме в Годината на плъха според китайския календар и въпреки уверенията на нашите приятели от Далечния изток, че тази твар ще предопредели 2020-а като година на ново начало, нови възможности, любов и пари, то пропищелите от нашествениците стопани вече запретнаха ръкави в битката с плъховете.
Как да се спасим от гризачите? Какви капани да използваме и по какъв хитър начин да ги примамим?
Капаните за плъхове са няколко вида - убиващ, капани с лепило и живоловен.
Убиващият капан за плъхове е изработен от стомана. Благодарение на оформените "зъби" и силната пружина, плъхът бива здраво захванат.
За примамка се използва храна, за да бъде привлечен плъхът към капана. Подходящи са малко парченце риба, домат или салам.
Капанът се поставя на пътя на плъха. При повече плъхове е добре да се разположат няколко капана на различни места, съветват специалистите.
В борбата с гризачите се включват и лепенки, които са много лесни за използване. Изработени са от хартия, на която има лепило. В тях няма никаква отрова и са абсолютно безвредни за децата и домашните любимци.
Друго ефективно средство за справяне с четириногите апаши е капанът с незасъхващо лепило срещу гризачи. Капанът представлява силно залепващ картонен капан, без мирис, готов за употреба срещу досадните вредители. Като продукт от нова генерация, този капан е безопасен и хигиеничен, създаден е с грижа за околната среда, категорични са експертите.
Лепилото съдържа фъстъчено масло за примамка на гризачите, но може да се добави и малко храна за още по-бърз ефект.
Този капан вече е утвърден сред стопаните по села и малки градове и срещу мухи, оси и комари в топлите месеци. Докато тук все още използваме добре познати техники срещу мишките и плъховете, то властите в Ню Йорк представиха най-новото си оръжие - капан, в който алкохолът се използва за стръв.
От години общината в Ню Йорк води война срещу гризачите, които живеят в тунелите на метрото и ровят в купищата боклук в контейнерите за отпадъци, и е вложила в нея милиони долари, за да намали популацията им, която през 2014 г. беше около 2 милиона.
За целта са били използвани контрацепция, сух лед и интелигентни кошчета за боклук.
Принципът на новия капан ДЕкомилУ се състои в това плъхът да се изкачи до горната част на висок около 60 сантиметра контейнер, привлечен от стръвта.
След това сензор задейства капана. Устройство хвърля плъха в пълната с алкохолна течност вътрешност контейнера, където може да се поберат телата на 80 гризачи. След като попадне в алкохолната баня, плъхът се дави, обяснява Антъни Джиакинто, председател на дружеството "Рат трап" ("Капан за плъхове"), което внася капаните ДЕкомилУ от Италия.
При експериментално едномесечно използване на ДЕкомилУ в Бруклин капанът е привлякъл и ликвидирал 107 плъха.
Процедурата е хуманна и екологична, подчертава ръководителят на градските власти в Бруклин Ерик Адамс. Той посочи, че капаните ще се използват в най-засегнатите от плъхове райони в квартала.
Иновативната идея на американците веднага започна да пуска корени у нас, като фермери и стопани се надпреварват да го изпробват. Най-вече с домашна ракия, вино, бира и мастика.
Наред с алкохолния капан друга иновативна идея е ликвидирането на гризачите с електронен убиващ капан за плъхове и мишки. Това е капан произведен въз основа на най-съвременните "интелигентни" електронни постижения.
Когато плъх влезе в електронния капан, примамен от храната (стръвта), и докосне електрическите изводи, се получава затваряне на електрическата верига, която убива плъха мигновено.
Устройството работи с четири батерии по 1,5 волта, които предоставят достатъчно мощност за 12 плъха. Включва се светлинна индикация, когато устройството е било активирано, и се налага капанът да бъде почистен и е готов за използване отново.
Вградена е защита за безопасна употреба, която гарантира, че убитият плъх не представлява опасност за деца или домашни любимци.
Прогонете ги с черен пипер
Ето и няколко практични съвета за прогонване на мустакатите нашественици.
1. Амоняк
Смесете в подходящ съд две лъжици препарат за почистване, четвърт водна чаша вода и две кафени чаши амоняк. Разбъркайте сместа. Поставете така напълнения съд на място, където често минават плъховете. Те не могат да понесат миризмата на амоняк, така че сместа ще свърши работа във войната с тези неприятни същества. Но внимавайте и за своето здраве, защото амонякът е със силна миризма не само за плъховете, а и за хората.
2. Птичи пера
Плъховете ще се изплашат от птичи пера и ще избягат, така че можете да поставите няколко снопа пера на местата, където са се настанили те. В случай че имате градина, поставете изкуствени змии в нея. Те ще имат същия стресиращ ефект върху плъховете, както и птичите пера.
3. Черен пипер
Миризмата на черен пипер кара плъховете да дишат по-трудно. Поставете смлян черен пипер в ъглите на дома си, в нишите и дупките, където биха могли да се настанят плъховете. Тъй като миризмата е тази, която ще прогони плъховете, добре е да сменяте черния пипер, така че да има достатъчно силен аромат.
4. Дафинов лист
Отново подправка в борбата с плъховете. След черния пипер и дафиновият лист влиза в битката. Плъховете се заблуждават, че листата са тяхна храна, но всъщност дафиновите листа могат да ги убият. Поставете листа там, където сте срещали плъхове, и повтаряйте, докато не изчезнат всички нежелани гости.
5. Лук
Това също е много ефикасно средство срещу плъхове. Тук отново миризмата е тази, която ще ги прогони.
6. Човешка коса
Може би изглежда странно. Може би звучи неприятно. Но върши работа. Съберете няколко снопа коса, завържете ги и ги поставете там, където гризачите често минават. След като изядат косата, плъховете ще умрат.