Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/8137850 www.bgdnes.bg

Праплеменникът на Васил Левски - д-р Божидар Касабов: Не заслужаваме Левски!

Добре, че не го канонизираха, той е на хората, а не на църквата

"Голяма част от българите не заслужаваме Васил Левски. Та нали именно сънародник го предаде?! А и днес политиците само се кичат с името му, но не правят достатъчно за народа си. Ако трябва да съм по-точен, почти не правят нищо, за да живеят българите добре. Именно затова няма и да се върна да работя в България".
Това сподели пред "България Днес" праплеменникът на Апостола д-р Божидар Касабов. Той е един от най-успешните световни специалисти по урологична роботика. Намерихме го във Виена, където участва в конгрес за асистирана хирургия по урология и бе единственият български модератор на събитието. "Никога не съм парадирал с името си, както и моето семейство. Не съм давал и интервюта. Съгласявам се, за да разкажем на хората какви чудеса се случват с медицината във Виена и като цяло извън страната. За мен е удоволствие, че се развивам тук и помагам на хората да бъдат здрави, а Левски, той винаги е в сърцето ми", сподели д-р Касабов.


Само след дни се навършват 147 години от гибелта на Апостола на свободата - Васил Левски. Праплеменникът му е категоричен, че не е нужно Апостола да бъде канонизиран за светец, тъй като светлият му образ е пример за хората и е кощунство и църквата, както политиците, да се възползва от това.
"Разказвали са ми всичко за Васил Левски. Всяка година ние, наследниците, се събираме на рождения му ден през юли в Карлово и срещата ни минава прекрасно. Почти винаги политиците отбелязват рождението му по един начин, а ние, близките, по друг", разказа Божидар.
Според него все още няма яснота относно това къде е погребан Апостола и скоро няма да има.
"Знам, че Николай Хайтов много се е занимавал да търси къде е гробът му, но всичко засега са само предположения, категорични доказателства няма", смята наследникът на Левски.
Относно любимата жена на революционера той вярва, че такава е имало, защото в музея в Карлово още се пазят писмата му с младата жена.
"И Васил Левски е бил човек, макар да е смел като лъв. Но да ви кажа честно, трудно може да се изиграе неговият образ и изобщо не ми хареса филмът на режисьора Максим Генчев - "Дякон Левски", за моя родственик. Актьорът Веселин Плачков не го изигра добре. Разбира се, това е мое мнение, но продължавам да твърдя, че това е най-лошият филм, който някога съм гледал за Апостола", категоричен е Божидар.
Близките му смятат, че самият той има поразителна прилика с Левски. От неговата баба Божана Василева през 2003 г. е бил взет генетичен материал, за да бъде направена ДНК експертиза в Научноизследователския институт по криминалистика и криминология в МВР, която е потвърдила родството.
Божидар е син на Мария Касабова. Тя е праправнучка на Яна Кунчева, сестра на Апостола.
"За мен Левски винаги е бил и ще бъде образ, който се стремя да достигна. И не смятам, че изобщо някой може да бъде сравняван с него. Той е недостижим", завършва д-р Божидар Касабов.

Реклама

Д-р Касабов:

Мизерията в БГ болниците е отчайваща

- Д-р Касабов, участвахте в първия по рода си конгрес за роботоасистирана хирургия по урология във Виена като модератор. Далеч ли е времето, когато ще дойдете да оперирате у нас?
- И сега се връщам от време на време, но мизерията в повечето болници в страната е отчайваща. Аз съм единственият акредитиран треньор за роботизирана хирургия в Австрия, след като успешно преминах през обучение в академията ORSI в Белгия. Вече мога да обучавам студенти. Но за да се създаде урологично-роботизиран център, е необходима ясна концепция. Има три критерия, които трябва да бъдат изпълнени за роботизиран център - първо, подходящ брой случаи, второ - двойна конзола, и трето - сертифициран треньор. Всичко това съществува в болниците извън България. То е на светлинни години от ситуацията, в която работят колегите. Дори им се учудвам на стоицизма. С колегата д-р Асен Александров, който работи в България, участвахме на този конгрес. Много неща трябва да се променят, за да се върнем българите от чужбина и да работим тук.
- Коя е най-трудната операция, в която сте участвали?
- Най-трудната урологично-онкологична операция представлява пълното отстраняване на пикочния мехур с последващо образуване на изкуствен мехур от червата. Понастоящем тази операция се извършва изцяло с робота Да Винчи в Австрия само от отделението по урология на Винер Нойштад.
- Кой ви насочи към медицината?
- Родителите ми са лекари в окръжната болница в Пловдив. Майка ми е Мария Касабова, а баща ми - Петко. Завърших в университета във Виена. Работил съм на много места по света и винаги съм казвал, че съм българин.

Участва в световния триатлон "Железният човек"

41-годишният Божидар Касабов участва в едно от най-тежките спортни състезания в света - триатлона Ironman в германския град Франкфурт. В регламента на надпреварата не е имало лъвски скок, но за сметка на това 2500-те участници плуват 3,8 километра, преминават с велосипед 180 километра, а най-накрая бягат 42,2 км. Касабов преплувал дистанцията за час и шестнайсет минути и минал 159 км от велосипедното трасе. Д-р Божидар Касабов за втори път участва в "Железният човек". Преди няколко години е получил титлата на състезание от световния кръг в Ница.


"Синът ми не обича да се шуми около него, просто се занимава със спорт. Тренира тялото си. Гордост е, че сме наследници на Левски, но не парадираме", казва и майка му Мария. Жената живее в Пловдив със семейството си, има и друг син Койчо, който е юрист. "Божидар често поставя на изпитание духа и тялото си. Навръх 170-годишнината от рождението на Левски участва в състезанието в Ница", разказа и Надежда Петрова, уредничка на къщата музей "Васил Левски" в Карлово. Касабов финиширал с българския трибагреник и тениска с лика на Левски. Приключил състезанието за 14 часа.
"Това е неговият начин да създава добро име на България и да бъде потомък на Апостола", допълва Надежда Петрова.

26 живи потомци има Дякона

Васил Левски е наследник на старите карловски родове Караиванови по майчина и Кунчеви по бащина линия. Кунчевите са от с. Кочмаларе, Пловдивско, днес Отец Паисиево. В рода има няколко комити и бунтовници, но има и преписвач на "История славянобългарска", който се казвал Тудур (Тодор).
Майката Гина Кунчева надживява три от петте си деца - Васил, Христо и Марийка. Тя склапя очи в началото на 1878 г. и е погребана в двора на карловската черква "Св. Никола". Постепенно гробът й е забравен и с течение на времето - заличен.
През 1935 г. на майката на Левски вдигат паметник с ограда, но не могат да намерят костите й. След години при изкопаване на канал намират останките на Гина Кунчева, както и една монета, която тя постоянно носи завързана в черна кърпа. Костите й са събрани в обикновена щайга и по-късно погребани в приготвения до паметника гроб.


Единствена Яна от децата на Гина и Иван Кунчеви създава семейство.
През 1850 г., когато е 15-годишна, се жени за Андрей Начев от Карлово, средно заможен търговец. На Яна и Андрей Начев се раждат 9 деца: Начо, Тота, Гина, Мария, София, Елена, Христо, Иван, Елка.
От тях Тота, Христо, Иван и Елка умират рано. А само Гина, София и Елена оставят наследство. Днес Апостола има 26 живи непреки потомци. Най-възрастна от тях е Маргит Богданова, която е правнучка на Яна, сестрата на Левски. От другите 25 наследници 8 са праправнуци, 12 са прапрапра и 5 - прапрапраправнуци.
"Всички ние сме съвсем обикновени хора - разказа Христина Богданова, също наследница на Левски. - Ние живеем в София, Пловдив, а някои са и в чужбина. Всичко, което е достигнало до нас през поколенията като записки, документи, снимки, кичур коса - всичко сме дарили в къщата музей "Васил Левски" в Карлово."
Последното дарение засега е оригинална снимка на Левски със собственоръчно написано посвещение на Андрей Начев, съпруг на Яна и негов близък съратник. "Предоставихме още писмото на Яна, с което дарява косите на Левски на тогавашния министър на просвещението, подготвено със съдействието на дядо Стефан Красев, съпруг на дъщеря й Елена", споделя още Христина Богданова.

Реклама
Реклама
Реклама