Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/8893226 www.bgdnes.bg

Най-добрата лекарка в Израел д-р Мариана Замир: Хирургията е адреналин

Студенти от цял свят се конкурират за място в българските медицински университети 

КОЯ Е ТЯ:
Д-р Мариана Замир е родена във Варна. Завършва образованието си във Варненския медицински университет, а по-късно придобива специалност "Кожни и венерически болести" в университетската клиника "Хадаса" в Йерусалим, Израел.
Придобива редица допълнителни квалификации в областта на дерматохирургията в Сан Диего, Калифорния, Хюстън (САЩ), а също и в Сидни, Австралия. От 2009 г. работи като старши лекар в отделението по дерматология в университетската клиника "Хадаса" в Йерусалим, която е и най-голямата болница в Израел. Преди дни класация на списание "Форбс" я отличи като най-добрата лекарка в Израел в сферата на дерматохирургията. За световното признание и борбата на първа линия с коронавируса в Израел четете в следващите редове.

Виктория СТОЯНОВА

- Обявена сте за най-добрата лекарка в Израел от класация на "Форбс" за 2020 г. и сте единствената жена, номинирана в областта на дерматохирургията. Какво ви дава това признание?
- Това е класация, която се обновява всяка година и обикновено се публикува в началото на месец май. Тази година имаше забавяне заради COVID-19 пандемията. Това е списък от 36 медицински специалности, разделени в над 150 подкатегории, около 1200 лекари са представени в него тази година. Става дума за специалисти, препоръчани от други лекари, работещи в същата сфера, запитани към кого биха насочили свои близки за лечение в дадената област. В този смисъл признанието е много значимо - получено от колеги със същия или по-висок ценз и включващо оценка не само на професионализма в чист вид, но и на качества като комуникативност, колегиалност и отношение към пациента. Удовлетворението е огромно, особено за чужденец.
- Защо избрахте точно Израел за продължаване на вашата практика?
- "Виновникът" за моето заминаване в Израел е проф. Красимир Методиев, президентът на Интернационалната медицинска асоциация "България" (ИМАБ) и почетен консул на Израел в България. В онзи период - преди приемането на България в ЕС и след две нулеви години за специализация на новозавършили лекари, възможностите за продължаване на квалификацията в България или чужбина бяха минимални, да не кажа практически несъществуващи. Програмата за сътрудничество с министерството на здравеопазването и университетските болници в Израел, която проф. Методиев е основал преди повече от 25 години, е уникална, тя ми даде шанса да стъпя в Обетованата земя и да вляза в медицинската орбита.
След приключването на едногодишния период, предвиден от програмата и подплатен със стипендия, трябваше да избера път и да се преборя да продължа по него. Беше ми дадена възможност да се явя на изпит за признаване на медицинското образование и да започна специализация в една от най-желаните специалности. Но разбира се, кредитът е преди всичко за проф. Методиев и ИМАБ.
- Завършвате Медицинския университет във Варна, а след това продължавате образованието си в Израел. Какви ви накара да поемете към областта на дерматохирургията?
- Насочих се към специалността дерматология още по време на обучението си във Варненския медицински университет, в моите очи тази специалност е най-интересната, разнообразна и динамична медицинска област. Свързана е с почти всички останали специалности и често е правилният ключ към сложни и редки диагнози. Хирургията от своя страна дава усещането за адреналин, резултатите са бързи, значими и осезателни. Дерматохирургията е съчетание на всичко изброено, подплатено със знания, креативност и много търпение. Изборът е лесен.
- Добра основа ли е медицинското образование в България?
- Медицинското образование в България в момента е много по-различно от това, което аз получих преди години. Непрекъснато се развива, подобрява и усъвършенства, привличат се изявени преподаватели. Базата се модернизирана, съобразена с европейските и световните стандарти. Неслучайно студенти от цял свят се конкурират за място в българските медицински университети.
- Успявате ли да се връщате в България?
- Връзката с България ми е много важна и се старая да пътувам често. Тази година е различна, надявам се още веднъж да имам възможност за посещение преди края на 2020 г.
- Според вижданията ви успява ли Израел да се справи добре с пандемията от коронавирус?
- Мерките, взети тук, бяха бързи и навременни. Според последната статистика - в Израел няма увеличение на общата смъртност от началото на годината в сравнение с предхождащи години. Това според мен е сигурен показател, че положението е овладяно. Какви ще бъдат последиците в световен и регионален мащаб - здравни и икономически - бъдещето ще покаже.
- На първа линия сте срещу заразата, днес как преминава един ваш работен ден?
- Потокът на пациенти в началната фаза на пандемията беше значително намалял, в последните месеци се върнахме почти напълно към рутинната дейност, спазвайки нужните предпазни мерки, разбира се. Плановите хирургични процедури в областта на глава и шия се извършват само след отрицателна PCR проба, взета до 48 часа от процедурата. Продължаваме да приемаме всички нуждаещи се от лечение и проследяваме пациенти в съответствие на изискванията за безопасност.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама