С белтък и тебешир цери изгореното Лечителя на Левски

Може да се налага с кисело зеле и свинска мас
След налагането раната се измива с топла ракия
Изгореното с огън, вряла вода, горещо желязо или друго дава силно възпаление.
Раната се намазва с дървено масло (зехтин - б.р.) или със свинска мас и се почиства с печено мляно чисто кафе. Може да се налага със спирт, смесен с камфор. Може да се налага със смес от дървено масло и белтък от прясно яйце.
Може да се налага също с белтък от прясно яйце и тебешир, разбит на каша. След налагането да се измива раната с топла ракия.
Сутрин и вечер да се сменя лапата, за да не гнояса, защото трудно се чисти гнойта. Кой от което намери, с него да се лекува. А бедното население може да се налага с листата или чорбата от кисело зеле или говежди пресни фекалии, които успокояват възпалението.
Горните лекарства служат за всякакво изгаряне. Налага се и с пресол (солена вода) или ракия.
Тези съвети дава в своята книга "Народен домашен лекар" йеромонах Неофит Калчев от Преображенския манастир край Велико Търново, прочул се в следосвобожденска България като Лечителя на Левски. Заедно със своя сподвижник отец Матей Преображенски създават мехлем, с който изцеряват Апостола от тежка рана на корема.
Решение духовникът има и за кокоши тръни по ръцете (брадавици). За лек за тяхното изкореняване служи дребният млечок - расте напролет. Като поникне, докато е млад, откъсва се и се капва млякото на брадавиците; това се прави 10-15 или повече дни. Мокрят се със силен пресол - солта се разтопява във вода, а може и в силен винен оцет.
Има бурен жълтениче. От неговия жълт сок се накапва и той помага много. За излекуването на кокошите тръни жълтениче и змийско мляко се мокрят със сол, оцет и лимонена киселина (сок).
Ефикасни рецепти йеромонах Неофит Калчев споделя в своята книга и при кървава диария.
А. Вземат се дренки и ориз, сваряват се и се пие отварата като чай.
Б. Вземат се трънки и диви круши, сваряват се наедно и се пият като чай, докато спре диарията.
В. Въглени върбови или липови - като угаснат, ще ги счукате на прах. Взема се една лъжичка от праха, смесен със 150 г студено прясно мляко, а не топло. Пие се три пъти на ден 15 дни и повече.
Г. Взема се една лъжица сол, смесва се със 150 г силен винен оцет. Пият се по три лъжички 15 дни: преди обед една, по пладне една, след вечеря една.
Д. От червената върба вътрешната кора, сварена като чай. Като изстине, пие се три пъти на ден, както и горните, до 15 дни.
Е. Взема се 300 г силен спирт, смесва се с 15 г камфор. Пие се на ден по три чаени лъжички - 15 дни.
Отбелязаните лекарства - пише духовникът - кой от което намери, от него да употребява. В този случай не трябва да се работи нищо. Само спокойна почивка, без претоварване с ядене, лесносмилаема храна. Така полека-лека кръвта се прекратява.
Освен това, съветва йеромонах Неофит Калчев, може да се вземат 2 яйца, да се разбият със 150 г вода и 30 г захар и да се изпиват сутрин и вечер в същата доза (за един ден - 4 яйца). Така се прави 7-8 дни и диарията спира. Служи при малки и възрастни.
Ако се появи кръвотечение от носа, за неговото спиране се вземат 3 г стипца, 3 г лимонена сол, 3 г сачик. Счукват се наедно като прах, взема се от прахта с два пръста, смърка се с носа като емфие. Взема се, докато не е протекла още кръвта. Сачика и стипцата ще опечете на огън и тогава ще счукате на прах.
При друг вид кръвоизлив се вземат 6 г лимонена сол и 6 г стипца, разтапят се в 200 г вода и се изпиват 3 лъжички на ден: преди обед една лъжичка, по пладне една и след вечеря една, докато се спре кръвта. изпитано е и е вярно, казва духовникът.
Мисията на учителя
Адютант на Раковски
Йеромонах Неофит Калчев има щастието да се учи от прочутия монах Матей Преображенски.
Матей е изключителна личност с енциклопедични знания и буден дух. Именно от Миткалото са завещани много от рецептите, които по-късно са публикувани в книгата "Народен домашен лекар". Матей Преображенски не е от монасите, потънали в манастирското безвремие. Любовта му към родината го кара да търси своето място в освободителното движение от османско робство.
"През 1856 г. Матей Преображенски предприема второто си пътуване до Атон, а от там през Цариград заминава за Йерусалим, за Русия и Влашко - пише проф. Елена Налбантова. - Това са годините след неуспешната за православна Русия Кримска война, но и годините, през които разгръща своята пропаганда Георги Раковски. Научил за неговия "план за освобождение на България", Матей Преображенски заедно с още над 600 български патриоти, сред които Ильо войвода, Васил Друмев, Стефан Караджа, се озовава в Белград, където участва в Първата българска легия. Според някои сведения той е адютант на "народний войвода" Георги Раковски под името Матейче Отец. Така монахът Матей Преображенски става част от онези "окървавени в бой люде", за които Раковски мечтае като за ядрото на бъдещото всеобщо българско въстание."
Снимки:
Васил Левски
!!! ЧАКА КАРЕ !!!