Съдия се подсмихва на дело за изнасилване, наказан е

Оправдава се с прием на лекарство
ВАС потвърждава забележката за Александър Манчев за неадекватно поведение
Със забележка е наказан съдия от Районния съд в Русе за подхилкване и неадекватно поведение по време на процес за изнасилване. Висшият съдебен съвет (ВСС) налага "забележка" на Александър Станчев, а наскоро Върховният административен съд (ВАС) потвърждава наказанието, съобщава "Лекс.бг".
Съдията е погнат за случай от 10 октомври м.г., когато се произнася по дело срещу пиян русенец, опитал да изнасили собствената си сестра. Станчев е изпитвал затруднения при водене на съдебното заседание, трудно прочел правата на един от свидетелите, имал неестествено весело поведение, довело до изпадането му в комична ситуация, което е направило впечатление на всички присъстващи. Поведението му е било в разрез с утвърдените разбирания за благоприличие. Преди приключване на съдебното следствие и пледоариите на страните съдията се е оттеглил за почивка и постановил съдебен акт, преди да е приключило производството, става ясно от материалите по делото. С крайното си решение Станчев оправдава подсъдимия поради липса на очевидци на случилото се.
Поведението на магистрата във въпросния ден не остава скрито от шефа му, който подава сигнал за дисциплинарно нарушение до ВСС. Кадровият орган взима предвид събраните срещу съдията доказателства. Това са показанията на участниците в съдебното заседание - прокурор, адвокат, съдебни охранители и др., както и аудиозаписът от залата. От него не може да се прецени дали Станчев е бил пиян, но се чуват смущаващи негови изявления. Той не се произнесъл по въпроса, поставен от страните, за разглеждане на делото при закрити врата. Затруднил се да обясни правата на майката на подсъдимия и я питал "нали сте във фактическо съжителство със сина си". Освен това не разяснил правата на още един свидетел и поправял грешно думите му в протокола. Не предупредил и вещите лица за наказателната отговорност, която носят. През цялото време задавал едни и същи въпроси.
След като научава за случката, председателят на съда Пламен Ченджиев привиква Станчев на разговор и се усъмнява, че е употребил алкохол. Съдията отрича, а шефът му предлага да го тества с дрегер, ако смята отново да влиза в зала. Станчев отказва да се тества, но не продължава с разглеждането на делата, а напуска сградата и си взима болничен.
Самият Станчев разкрива, че състоянието му не било добро и отдава това на приетото от него лекарство кетонал сутринта в деня на заседанието. Страничните ефекти на този медикамент били сънливост, нервност, нарушена ориентация и реч, главоболие, обща слабост, умора, световъртеж и др. Съдията не споделил с колегите си, че има проблеми със здравето. Той посочва, че сигналът срещу него е подаден не заради процесуално нарушение и четената оправдателна присъда, а заради поведението му.
Според върховните магистрати взимането на болничен и оправдаването с лекарства са опит на Александър Станчев да излезе от ситуацията, да неглижира случилото се и да даде някакво обяснение за неадекватното си поведение. Той се жалва, че не са изложени мотиви каква вреда е причинена от поведението му и как тази вреда е установена по безспорен начин.
Темида не се трогва и отсича, че поведението на служителя й е било в разрез с утвърдените разбирания за благоприличие. Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред петчленен състав.