Реклама
https://www.bgdnes.bg/krimi/article/20862670 www.bgdnes.bg

"Антимафия" удря на камък с човек на Божков

"Антимафия" удари на камък с човек на Васил Божков! Антикорупционната комисия поиска отнемане на над 400 бона от Славчо Марков, но две съдебни инстанции отхвърлиха иска, научи "България Днес".

Славчо Марков беше задържан през 2020 г. и погнат като член на групата на хазартния бос. При акция в София и Сандански беше закопчан и шефът на охраната на магната Веселин Балтов. Според действащата тогава спецпрокуратура бандата, действала от 2012 г. до май 2020 г., е имала за цел убийства, изнасилвания и принуда.

Реклама

Разследващите съобщават, че Марков, Балтов и компания са следили висши служители на МВР и магистрати. Споменава се и името на наблюдаващия прокурор по случая - Ангел Кънев. Тогавашният главен прокурор Иван Гешев определя снимките на Кънев като заплаха и престъпление, тъй като водещият разследването бил следен.

След закриването на спецправосъдието разследването срещу групата е прекратено от градските прокурори поради недоказаност на обвинението. За разлика от шумната акция, това става тихомълком с постановление от пролетта на 2024 г.
С първоначалното задържане и повдигането на обвиненията спецпрокуратурата информирала за разследването Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Тя от своя страна взима решение през септември 2021 г. да поиска от съда конфискация на имането на Марков.

Искът е на стойност над 411 хилядарки. Проверяващите оценяват авоарите на Славчо Марков, съпругата му и дъщеря им. Претендира се за 4 недвижими имота и 1 моторно превозно средство. Подопечните на тогавашния шеф на КПКОНПИ Сотир Цацаров отбелязват, че Марков е адвокат, бивш високопоставен полицай и един от най-доверените хора на Божков.

От Марков КПКОНПИ иска апартамент и гараж в Банско със земя и право на строеж, два имота в София, мотопед и 3400 лв. вноска по сметка. От близките му се търси гараж в имот в район "Витоша".

На първа инстанция Софийският градски съд приема, че предвид прекратеното наказателно производство липсва осъществена незаконна дейност. На сметката на комисията остава държавната такса от над 16 хилядарки и 28 бона за разноски за адвокати.

"Антимафия" обжалва решението, като продължава да твърди, че имането подлежи на отнемане заради установено значително несъответствие между приходите и разходите на семейството. Жалва се още, че неправилно съдът е включил в салдото средства, придобити 3 години преди началото на проверката, за които се твърди, че са съхранявани в брой. От КПКОНПИ отбелязват, че значителното несъответствие в доходите е нарушение на Конституцията и данъчните закони, като то позволява придобиване на имущество в нарушение на закона и значително обогатяване на проверяваното лице в ущърб на гражданите.

Реклама

Марков и семейството му са категорични, че няма несъответствие. Обясняват, че приходите им са послужили за придобиване на имуществото, като към тях трябва да се прибавят и постъпилите суми по банкови сметки. В началото на периода по банкови сметки имали близо 800 бона, които трябвало да се включат в икономическия анализ.

Магистратите правят подробен анализ на семейните доходи за период от 10 години. Изтъкват, че според закона отнемане се иска само по отношение на тези активи, за които няма законен източник. Установено е, че част от авоарите са придобити през 2010 и 2011 г., което е преди твърдените престъпления от 2012 г. Затова намират, че нито правно, нито житейски е обоснована връзката на престъпната дейност с по-рано придобитите активи. Няма твърдения и незаконната дейност да датира назад във времето. Тъй като не се твърди за извършване на друга престъпна дейност, на съдия Жаклин Комитова и колегите й не им остава друго, освен да отхвърлят иска на КПКОНПИ. Обосновават се, че от комисията не са посочили и причинна връзка между престъплението, за което Марков е бил обвинен, и придобитото имущество.


Кеш в две каси

Славчо Марков държал една част от спестяванията си в банка, а останалото - в брой. Имал две каси в дома си, където имало поне 200-250 хил. евро. Това разказва негов близък, разпитан като свидетел по делото. Марков му обяснявал, че имал пари от лихви при банкови депозити.
Свидетелят знаел, че довереникът на Божков имал юридическо образование и работел в "Нове Холдинг". Преди инкриминирания период Марков получавал добри възнаграждения от пътните дружества, в които участвал като юрисконсулт.

Четете още

Внучката на Божков иска пак да се дупчи за обеца

Внучката на Божков иска пак да се дупчи за обеца

Ива Софиянска и синът на Васил Божков празнуват 12 години любов

Ива Софиянска и синът на Васил Божков празнуват 12 години любов

Божков заминава в чужбина да лекува окото си

Божков заминава в чужбина да лекува окото си

Божков: Не съм виновен по нито едно от обвиненията

Божков: Не съм виновен по нито едно от обвиненията

Реклама
Реклама
Реклама