Дядо Влайчо остава девствен до смъртта си
*Не посяга към месо и алкохол
*Великият ясновидец бил женен само за 5 дни, но не по свое желание
Добромир ДОБРЕВ, Кристиан ИВАНОВ, наши пратеници в с. Коньово
Феноменът от Коньово дядо Влайчо е един от най-силните ясновидци на България и до днес негови предсказания продължават да се сбъдват.
Влайо Желев е роден на 15 август 1894 г. в с. Коньово, а славата му започва да се носи, след като предсказва избухването на Първата световна война. При него се стичат тълпи от хора. Всички искат да знаят какво ще се случи с техните близки на фронта... След комунистическия преврат на 9 септември 1944 г. дядо Влайчо е преследван от режима, но продължава да помага на хиляди хора до смъртта си през 1981 г. "България Днес" представя всяка събота поредица за невероятния живот и предсказанията на дядо Влайчо.
Считаният от мнозина за най-големия ясновидец на България за всички времена - дядо Влайчо, никога не докосва жена през живота си. Той си отива от този свят девствен, с дълбокото убеждение, че това изисква неговото духовно развитие. Затова и феноменът не оставя свои преки наследници. Той има по-малък брат Господин и две сестри Мария и Денка, едната от които умира съвсем млада. През 2019-а година се споминава и Жечо Господинов, който е племенник на дядо Влайчо и който съдейства усилено за запазените истории в книгата "Дядо Влайчо - феноменът от Коньово" с автор Добри Дачев.
Именно в изданието става ясно повече и за брачния живот на големия пророк. Всъщност той продължава точно... 5 дни. Когато е 25-годишен, майка му решава да го ожени, защото за онези времена разбиранията са, че вече е стар ерген. Въпреки че Влайо категорично не иска булка, неговата майка много плачела и настоявала. В крайна сметка му намерили жена от богат род от неговото село Коньово и вдигнали сватба. Ясновидецът обаче четял духовната си литература и не докосвал булката си в продължение на пет вечери. Накрая й казал: "Ако искаш да живеем като брат и сестра, остани, ако искаш да имаш семейство, отиди си". Така тя си тръгва, а Влайчо се отдава на мисията си да помага на хората.
Самият той връща спомените си за този момент от живота в своята ръчно написана автобиография.
"Моите родители, особено майка ми, имаше голямо желание да ме ожени, но аз отказвах винаги. В такъв случай тя си служеше с плакане и аз кой знай защо се съгласих. Майка ми по неин избор ми избра една мома от селото ми от богат по него време род. Казваше се Юрданка. И така стана. Дойде там в бащиния ми дом. Направихме голяма сватба. Като пиша това колко се срамувам и колко се разкайвам, гдето съм участвал в една грешна традиция", честен е със себе си феноменът. Той описва и краткия си период на женен мъж.
"Дойдоха делничните дни. Юрданка не беше с лош характер. Беше мълчалива. Отначало ме обичаше, но щом разбра, че чета духовна литература, отвърна обичта си към омраза, докато една нощ ме напусна. Аз след това се успокоих и имах вече право да си бъда сам в живота", споделя чистосърдечно добрият мъж. До края на живота си никога не е бил интимен с коя и да е жена. Може би за това допринася и приятелството му с Петър Дънов и духовните практики, които черпи от Бялото братство.
Освен от плътски страсти дядо Влайчо се лишава и от други неща, които смята за греховни. Едно от тях е чревоугодието. Като истински духовен човек, ясновидецът ставал много рано всяка сутрин, за да работи в своята градина, намираща се на няколко километра извън селото. Ходел само пеша. Винаги отказвал алкохол, ако искали да го почерпят. Хранел се единствено с вегетарианска храна. За него животните и растенията са същества, способни да чувстват, по човешки да страдат.
"Дядо Влайчо обичаше цветята. Когато дойдеше у нас в София, никога не ми даваше да ги късам. Жалеше, когато така безразсъдно им прекъсвам естествения живот", спомня си Ани Диклиева, с която се познавали. В последните си години Влайчо има магаренце и с каручката носил вода за пчелите, тъй като работил в пчелин. Водел магарето, но никога не се качвал върху него, твърдят съселяните му. Осъждал ловците. Дори им давал пари само и само да не отиват на лов и да не убиват животни. Влайчо не се страхувал от никоя жива твар. Хващал сам змии в двора си с голи ръце, слагал ги в една торба и ги изнасял извън селото, където ги пускал.
Когато тълпите от търсещи помощ хора пред дома му се рояли всекидневно, съселяните на Влайчо започнали да руптаят.
"От тая 1920-1921 г., все колкото изтичаше времето, повече се увеличаваше народът около мене. От моето село почнаха да претендират, че са се носели болести и аз си излязох на 2-3 километра навън. На бащината ми нива. Тя беше около 30 декара. Построих стаи за себе си, за гостите и за градината. Стаите бяха съвсем обикновени, но слънчеви и приятни, винаги препълнени с народ", спомня си самият ясновидец. Именно т.нар. Градина става мястото, където дядо Влайчо започва да приема хора от цялата страна, а дори и такива, дошли извън пределите на България.
Една от мъдростите, които още тогава феноменът казва, гласи:
"Не можеш да обичаш някой, с когото не си имал връзка в миналото. Любовта между хората не се проявява само в един живот. Трябва да преминем живота и през хубаво, и през лошо, само с хубаво не може. Изпитанията са безценни дарове на живота. Те са нашата проверка - ще превъзмогнем ли трудностите, или те ще ни огънат."
Рецептите на Феномена
Рецептите, които предлага лечителят дядо Влайчо, са обикновени на вид, но доказано дават отлични резултати. Това сочат множеството получени благодарствени писма. Хиляди бездетни жени са успели да се зарадват на рожба, а хора с най-различни болести чудодейно са изцерени. Предписанията на феномена са събрани в книгата "Дядо Влайчо - феноменът от Коньово". "Всички рецепти ни бяха предоставени от хората, които са се срещали с дядо Влайчо. Описани са в стари тетрадки и листове в пликове за писма", споделя авторът Добри Дачев.
При безсъние и отчайване
1. Към 10-15 валерианови капки се прибавят една до две капки вода, за да не е много люто и се пият наведнъж три пъти на ден. Пие се продължително най-малко една година.
2. Комунига - жълт цвят 25 грама, жълта иглика - 25 грама, маточина - 25 грама и дилянка - 25 грама. Нарязва се ситно и се обърква. Със супена лъжица от тая смес се попарва с вряла вода и като престои 20 минути, се пие преди заспиване.
При пиянство
Взема се хмел и се пие като чай по една кафена чаша сутрин и вечер.
При косопад
Става от пърхот или излъчване на много мазнини. Лекува се: сяра на прах - 5 грама, салицилова киселина - 3 грама и течен парафин - 100 грама. С тая смес се намазва главата вечер. При заспиване се увива с кърпа и сутрин се измива със зелен сапун - 50 грама, спирт - 50 грама и обилна вода. Изсушава се добре косата. Това нещо се прави през вечер или три пъти в седмицата.
При нервно състояние
1. 15 капки валерианови се смесват с малко захар и се пият без вода 30 минути преди ядене три пъти на ден. Същата рецепта помага за главоболие от нервен произход, като пиенето продължава 40 дни.
2. Пие се по една супена лъжица зехтин с пудра захар три пъти на ден 15-20 минути преди ядене. Краката се слагат в гореща вода вечер.
3. Вечер се изпива по една голяма чаша гореща вода със захар. Преди лягане краката се слагат в гореща вода за подобряване на кръвообращението.
За страх и уплашеност
Когато човек се уплаши от каквото и да е било - куче, човек или змия, от нищо не минава страхът. Страхът минава, само ако се пие отвара от билката дилянка. Взема се една кафена лъжичка и се слага в 0,5 кг вряла вода. Остава се да кисне, докато изстине. Прецежда се и се пие 15-20 минути преди ядене три пъти на ден с ракиена чаша. Пие се продължително поне 40 дни.