Екранно време в България: Ето колко време на ден отделяме за компютри, телефони и други
![Източник: Unsplash](https://cache2.24chasa.bg/Images/Cache/096/Image_15485096_40_0.jpg)
Мобилните телефони в наши дни, а и всички други устройства, са продължение на ръката ни. В много случаи липсата на устройството може да доведе до неоснователна тревога и стрес. Естествено, за много хора дигитализацията е просто средство, а не нужда, но процентът на тези потребители е нисък.
Точно за това може да се каже, че една част от обществото е зависима, която не спира да използва своите устройства ежеминутно. А това става все по-лесно и все по-удобно, защото можем да вършим и видим множество неща, но вече само с няколко клика, без значение къде по света се намираме. На една ръка разстояние са мобилни казина, онлайн библиотеки, сайтове за забавление и за каквото още се сетите.
Сигурно е, че тази тенденция ще продължава да се налага, но е интересно докъде ще достигне.Социологическите проучвания, които се провеждат на територията на България, твърдо заявяват, че всяка година има ръст в използването на мобилните устройства у нас. Според проучвания на Евробарометър (2021г.), българите прекарват стандартно около 4 часа и 15 минути пред екрана.
В тази статия ще разгледаме по-подробно този феномен и как той би се отразил в дългосрочен план. Също така, ще изложим негативите на пристрастяването към мобилните устройства и как да поддържаме здравословен баланс
Използваме ли дигитални устройства все по-често?
Няма как отговорът на този въпрос да не е положителен. Нека разгледаме обективните факти, които ни заобикалят и всеки може да се асоциира с тях. Неотдавна имахме телефони с копчета, които не вършеха почти никаква работа. След това преминахме към телефони със сензорен дисплей, но много лош такъв, който беше истинско изпитание за нервната система. На него със сигурност нямаше как да играете в мобилни казина, примерно.
Следвайки тази логика, имаме едни периоди, в който и компютрите, и телевизорите, по абсолютно същия начин, бяха много изостанали. Естествено, телевизорите и тогава си бяха популярни, за сметка на останалите две.
В наши дни устройствата са не само удобство, но и нужда. Можете да правите всичко с тях, започвайки с плащане на битови сметки и завършвайки с изтегляне на кредит от няколко хиляди. Усъвършенстването на технологията и нейната адаптивност са главните фактори, които допринасят за зависимостта към мобилните устройства и тяхното редовно, дори ежеминутно, използване от все повече хора.
Тази тенденция няма намерение да се промени, което е напълно в реда на нещата. Интересно е какъв ще е общественият отговор и тази зависимост ще затрудни ли вече изтънените човешки взаимоотношения. Всичко това е в света на догадките, но в следващите параграфи ще откриете интересни статистики. Надяваме се с тяхна помощ да разбере до каква степен дигиталните устройства са част от нашето ежедневие.
Работа и забавление, с кое свързваме своите устройства
Естествено, трябва да се поставят ясни граници между чисто емоционалната нужда и телефон и тази, която възниква във връзка с работни ангажименти. Все повече хора извършат различни част от работния си процес през телефона, таблета и лаптопа си, не е изненада, че статистиките отчитат това висока използваемост на устройствата.
Според социолозите и техните проучвания, най-много време българите отделят на телевизията. Те прекарват около 2 часа и 30 минути в гледане на любимите си филми, сериали и предавания.
От друга страна седят лаптопите и компютрите. Те биват използвани за 1 час 30 минути от повечето хора. Това време може да включва и работа, и различни забавления онлайн. Използването на смартфони е в рамките на около 1 час, а слушането на музика - 30 минути.
Освен за работа, голяма част от хора използват телефоните си за пазаруване и стрийминг платформи. Последните са бърза, лесна и оптимизирана разновидност на телевизията. Абонаментите са стрийминг платформи се увеличават непрекъснато, което има отражение и върху използването на самите мобилни устройства.
Няма как да не споменем и платформите, които предлагат различни видеа и подкасти. Двете са много популярни, както сред младежите, така и сред по-възрастните. Много хора с нетърпение чакат поредния епизод на любимия си подкаст или някое интересно видео с информация, която живо ги вълнува.
Истината е, че немалка част от хората използват устройствата си главно за забавление. Но, екранното време е пропорционално разделено между работа, забавление и обучение.
Склонност към пристрастяване: по-младите или по-възрастните използват устройствата си повече?
Има огромна разлика при двете категории. Първоначално, трябва да разделим по-младите на деца, юноши и прохождащи възрастни. Децата и юношите използват техниката си най-често за забавление, много малки проценти за образование и работа. Те гледат видеа, запечатват моменти със снимки и слушат музика.
Според статистиките, които социолозите предоставят, хората между 8 и 12 години седят пред екрана около 6 часа на ден и повече. След това за младежите, които стоят пред екрана около 7 часа и 15 минути.
По-голямата част от възрастните прекарват 3 часа и половина пред телевизори, компютри и телефони. Най-малко време сред технологиите имат хората над 65 години, със своите 2 часа и половина, които са главно запълнени от телевизия.
Вредни навици свързани с употребата на дигитални устройства
Генералният вреден навик, който е и най-осезаем, е свързан с обездвижването, което е основен проблем в много сфери на работа, образование и забавление. Без значение дали използвате смартфон, лаптоп, компютър или телевизор - повече от вероятно е да нямате правилна стойка, докато извършвате каквото и да е действие с тях. Това може да доведе до проблеми и болки, които са трудно обратими след един момент.
Прекомерното натоварване на очите от седенето непрекъснато пред екрана е друг страничен ефект. Освен, че може да предизвика сухота и дразнене, той-влияе отрицателно и на съня, и на общото благосъстояние. Много е вероятно да се появят интензивни главоболия.
Специалистите съветват да не прекалявате с екранното време. Също така, противопоказно е да се използват устройства непосредствено преди и сед сън. Отделете няколко минути само за себе си и се отдалечено устройството, за да спите по-спокойно и да се чувствате по-добре.
Заключение
Сами виждате, че статистиките сами говорят за себе си. Използването на смартфони става все по-интензивно, но телевизията, все още, успява да се задържи на първото място, а компютрите и лаптопите - на втора.
Най-вероятно в бъдеще мобилните устройства, като таблети и телефони, ще вземат превес на гореспоменатите. Кога ще се случи това, можем само да гадаем. До тогава ви препоръчваме да не ставате зависими от устройствата и да изградите здравословна среда, в която да се чувстват пълноценни и жизнени.