Надя Тодорова: Сама си измислях бисерите

Лили АНГЕЛОВА
Една от емблемите на българското кино - актрисата Надя Тодорова, не е болна и не събира пари за лечението си. Това обясни дъщеря й Тони, която от години е известна художничка и реставраторка в Чехия.
"Майка ми наистина бе в болница, но заради мен, защото аз бях оперираната. Иначе тя от години е диабетик и често получава панкреатични кризи, затова се движи с инвалидна количка. Истината е обаче, че ние не събираме пари за нейното лечение", обясни Тони, която в събота изненада майка си с торта за 89-ия й рожден ден.
Повод за думите на дъщерята на обичаната българска актриса стана информация в медиите, че Тодорова е много болна и се нуждае от средства за лечение. Авторката на гениалната фраза от "Опасен чар" – "роднина - милиционер", страда от диабет повече от четири години. Напук на жълтата преса обаче 89-годишната хумористка си е жива и е още с акъла си.
Днес рисуването на картички е най-любимото хоби на любимката на Стефан Данаилов, което я спасява в дългите дни на пенсионер. Другата й страст е интернет, чрез който се свързва с България. Страната, която напусна преди четири години, за да бъде гледана от дъщеря си, устроила се да работи в средноевропейската държава. Мама Надя, както я наричат ласкаво колегите, твърди, че не е сбъркала. Здравеопазването в Чехия не е като у нас. Лекарите непрекъснато контролират състоянието й, там на пенсионерите се гледа с уважение и ползват преференции.
Съдбата е всичко по пътя на Мама Надя. Тя попада в киното на твърде късна възраст - 49 години. На толкова повечето актриси, дори да са били големи звезди, увяхват и страдат от липса на ангажименти.
Наричат Надя Тодорова "голямата актриса на малките роли". Играе в 30 филма, сред които "Войната на таралежите", "Дами канят", "Опасен чар", "Покрив", "Вампири, таласъми", "Адио, Рио" и ред други. Няма актьорско образование, но никой не е поставял под съмнение големия й талант. За киното я открива Иван Андонов. Навремето Надя не успява да учи за актриса, но доказва, че самородният талант не се нуждае от шлифовка. "След като завърших гимназия, нашите решиха, че ще уча право, защото съм много устата", разказа преди години г-жа Тодорова. Това продължава само година, защото печели конкурса за артисти в тогавашния Асеновградски театър. Така тръгва по трънливия път на актьора. Всичките й роли в Сливенския, Габровския, Смолянския и Пазарджишкия театър са свързани с характерните типажи на майката, свекървата, бабата. "А така исках да изиграя Жулиета", разказва Надя, но молбата й винаги била отхвърляна от режисьорите. 90 на сто от филмовите си роли - в "Опасен чар", "Дами канят", "Покрив", "Черешова градина", "Вчера" - актрисата дължи на режисьора Иван Андонов. В началото си мисли, че не става за кино, но много често го удряла на импровизация и екипът си умирал от смях. Така с характерната си физика и глас в първия си филм "Самодивско хоро" става любимка на повечето ни кинорежисьори. Вероятно защото си е позволявала и волна импровизация по време на снимки. "Няма да забравя как във филма на Рангел Вълчанов "С любов и нежност" почти сама написах ролята си. Точно по време на поредния дубъл виждам сценариста Валери Петров, че гледа, и изтръпнах, защото си бръщолевех каквото си знам. Той обаче само ме погледна и каза: "Давай в същия дух, супер си", спомня си актрисата.
Едва ли има зрител, който да не помни сцената между Тодор Колев и Надя Тодорова от филма "Двойникът": "Кулишева!", подвиква й доцент Денев (Тодор Колев). "Аз!...", откликва закъснялата за събрание героиня на Надя и миг по-късно добавя: "Пуснаха чушки, до обяд щяха да свършат...". Винаги ще се помни и епизодът от "Дами канят", в който 50- и кусур годишната й героиня Димитрова с жаден поглед се нахвърля на младия красавец Стефан Данаилов: "Якиме, хайде да избягаме от този прованс!" Под режисурата на Иван Андонов актрисата изгради култов образ и в "Опасен чар". От устата на героинята й Седларова излезе репликата "роднина - милиционер, роднина - милиционер", която днес е смятана за класика в родното ни кино. Оказва се, че смешната фраза не е на сценаристката Свобода Бъчварова, а хрумва на самата Тодорова по време на снимки. "Двамата с Георги Русев умувахме как да запушим устите на онези, които ще ни завиждат за зетя милиционер. Шегувахме се как ще подредим гостите на трапезата и аз подхвърлих: "Ами да ги сложим роднина - милиционер, роднина - милиционер", разправя асеновградчанката. А Андонов тутакси се хваща за нея и настоява да я заснемат. Готината лелка по жилетка остава завинаги в аналите и с други железни лафове като: "Един мъж трябва да яде много" и "Вземи ме, лодкарю, на своята "Лада" лека".
Най-голямата обида в живота си актрисата получава по времето на социализма. Тогава, на рождения й ден - 1 ноември, тя с радост отваря писмо от министъра на културата Георги Йорданов, който я предлага за "заслужила артистка". На празника на будителите обаче, когато публикуват списъка на новите "заслужили", нейното име отсъствало. Причината била, че тя е от малкото популярни актриси, която не е част от столична трупа. А театрите си имат квоти и така сума анонимници от Народния например стават не просто заслужили, а и народни артисти, без народът да ги знае.
Последната изява на актрисата пред камерите беше в банковата реклама "Теменугова - за депозит максимум". Истината е, че фамилията на Надя наистина е Теменугова. През 1952 г. тя се омъжва за Никола Теменугов и половин век по-късно двамата вдигат златна сватба. Сключват и църковен брак на стари години. Тогава актрисата е на 76. Щерката на Надя и Никола - Тони, е талантлива художничка и реставраторка в Чехия. Там тя възстановява готически храмове, реди и изложби със свои творби. У нас е помагала за реставрирането на Бачковския манастир.
1000 лв. за звездата си отпусна Асеновград
Общинският съвет в Асеновград даде съгласието си да се отпуснат финансови средства за подпомагане на асеновградски творци. Актрисата Надя Тодорова, почетен гражданин на Асеновград, ще получи 1000 лв. за постоперативно лечение и в знак на благодарност за приноса й в културния живот на Асеновград и в националната ни култура, съобщиха от общината.