Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/11320457 www.bgdnes.bg

Селекционерът на младежите Александър Димитров: Срещу Нидерландия използвахме тактиката на Хубчев

Александър Димитров е начело на младежкия национален отбор от 2019 година. Преди това класира юношите набор '95 на европейско първенство. Пред "България Днес" той сподели впечатлението си от мачовете с Нидерландия (0:0) и Уелс, както и за развитието на футбола ни.

Елица Младенова

- Г-н Димитров, как оценявате представянето на отбора в мачовете с Нидерландия и Уелс?

Реклама

- Представянето ни е повече от отлично на фона на новия рекорд по легионери в Първа лига - 164. Чужденците са 40% от играчите в шампионата. Остават 60%. От тях поне 40% са опитни футболисти. Остават 20% младежи, от които избираме. И играещите в чужбина, които за съжаление също не са твърди титуляри в отборите си. Затова представянето го отчитам като отлично. Изправихме се срещу изключително класен и много скъп отбор - Нидерландия. С големи звезди, които струват по 25-30 млн. евро. Уелс също не са за подценяване. Имат играчи в "Ливърпул". Благодаря много на момчетата. Справиха се по отличен начин!

- Мнозина са на мнение, че срещу Нидерландия България изигра един от най-силните мачове от години.

- Благодаря на хората, дали висока оценка за нашето представяне. Ще издам нещо от кухнята. Част от мотивацията беше наша победа над Нидерландия с 2:0 при Хубчев. Бихме ги в София с два гола на Спас Делев. Много взехме от този мач като тактика и отношение на играчите. Показахме видеа, говорихме. Смятам, че това помогна много.

- От доста време не бяхме чували познатото "Българи, юнаци" на мач.

- Това почти ме просълзи и най-много се радвам. Момчетата накараха публиката да вика "Българи, юнаци". Нямаше го в началото. Чуваха се нидерландските фенове. Накрая на мача успяхме да обединим хората на трибуните да застанат зад отбора. Това дава допълнителни сили. Каквото и да е представянето, трябва да си искаме българското. Да си го обичаме и подкрепяме. То си е наше. Малко е, на изчезване е и трябва да си го пазим.

- Имахте на разположение по-опитни играчи като Антов и Кръстев, които по принцип са при мъжете. Това отразява ли се на представянето?

Реклама

- Да, но пък нямах Вуцов, Доминик и Мартин Минчев. Липсваха ми тези играчи. Винаги е хубаво да имаш на разположение всички футболисти. Приоритет е първият отбор. Треньорите в него се оглеждат в нашите състезатели. Който им хареса, го взимат. Нищо не можем да направим. Можем само да се радваме и гордеем, че много голяма част от предния отбор, а и от този намират място в мъжката селекция. Да, резултати трудно можем да постигнем. На мен много ми тежи, че 33 години нямаме класиране на европейско първенство. Искам да променя това, но не и когато не разполагаш с всички налични футболисти във възрастта.

- Остават две гостувания до края на квалификациите. Каква е целта е в тях?

- Целта е ясна - не искаме да губим от Швейцария. Ще направим всичко възможно това да не се случи. Победата срещу Гибралтар е задължителна. По този начин ще си гарантираме третото място, което ще говори за последователност. С предишния набор завършихме трети, пак играхме добре. Не искам да има отстъпление в позициите ни като крайно класиране.

- Големият проблем на младежкия отбор е липсата на игрова практика на повечето играчи. Как се отрази това сега?

- При нас е най-трудно. Селекцията до 19 години имат първенство за възрастта. Ако някой намери място в първия отбор, е добре дошъл. Тези футболисти имат по-голяма игрова практика. Мъжете също. Избираш от хора, които играят, и нямаш възрастово ограничение. Ние сме най-ощетени от тази гледна точка.

- Виждат ли се наченки на промени в това отношение и залагане на повече млади играчи?

- Футболният съюз пробва със задължителното вкарване на двама младежи до 21 години да играят поне по 45 минути и т.н. Това не е начинът. Не можеш да задължаваш някого насила. Не че го няма като европейска практика. Има го. Но има и друга, която смятам, че е много по-добра. Трябва да бъдат стимулирани отборите, които играят с футболисти до 21 години. Колкото повече млади играчи пускат, толкова стимулът трябва да е по-голям. Тези, които не използват българи, не трябва да получават пари, дори и от тв правата. Това трябва да го измислят умните хора, които са в Изпълкома. Аз казвам моето скромно мнение - клубовете, които използват български футболисти в Първа лига, да бъдат стимулирани. А пък кой и как ще си харчи парите, не можем да определяме.

- Колко помага на отбора ви, че има няколко младежи, които играят в чужди клубове?

- Има малка разлика в манталитета и възпитанието. Гледат по-спокойно на нещата. При нас тук всичко е на живот и смърт, защото като треньори ние нямаме никаква защита. Нас само резултатите могат да ни задържат по-дълго време на работа. В европейските отбори не е така. Много по-спокойни са хората. Приемат нещата като спорт, а не като нещо на живот и смърт.

- Там дават и време на треньорите.

- Това е много болна тема. Българският треньор е много добър. Проблемът и вменяването на вина на родните специалисти трябва да спре. Ще говоря с факти. Ние сме завършили българска треньорска школа. Поздравявам Данчо Петков. Изключително представяне и класиране. Той е продукт на българската треньорска школа. Отборът му е в 16-те най-добри в Европа. И той като треньор не е завършил Харвард, Кеймбридж и т.н. Ангел Стойков, който също класира юношите. Първият беше Мадански. Моята скромна личност също е продукт на българското треньорско образование. Има перфектни родни специалисти. Наскоро си говорих с курсистите от новия ПРО лиценз, които трябваше да ходят на специализация в чужди клубове. Връщат се и казват: "Няма нищо различно в работата. Единственото различно е инфраструктурата и комуникацията между хората". Там трябва да се насочим. Но законът трябва да ни защитава. Треньор може да бъде уволнен и да му се платят максимум три работни заплати. Нищо че си му казал че го взимаш за проект за две години. Никой не те чака. Ако бъдат задължени собствениците да си изпълняват договора, дали треньорите ще бъдат сменяни така? Оттам идва това търпение към чуждите играчи и специалисти. Трябва да му платиш цялата сума по договора докрай.

- Какви са основните ви изисквания към играчите за краткото време, в което сте заедно?

- Най-много държа на дисциплината - на терена и извън. Взаимоотношенията между играчите. С идването на новия спортно-технически директор Георги Иванов вече имаме и вътрешен правилник, по който се водим. Много е ясно и простичко: Който го изпълнява, е добре приет от всички нас. Който не го, не го викаме. Когато не се съобразяваш с правилата, със средата, отпадаш.

- За какво и върху какво най-вече работите с тях?

- Най-малко работим за кондиция. Наблягаме на тактиката, разузнаваме отборите. Ясно се казват слабостите и къде трябва да атакуваме противника. Психологически подготвяме играчите. Да имат манталитет на победител. Да не се страхуват от никой противник. Мисля, че тези играчи показват, че от мач на мач стават все по-уверени.

- Какво означава за футбола ни класирането на тима до 17 години за европейско?

- Това е доказателство, че българският футбол ражда таланти. Не трябва да губим таланта, а да го усъвършенстваме. Да го подкрепяме и да го бутаме нагоре. България все още ражда таланти. Футболната кауза не е пердута. Ние можем и сме сред най-добрите.

- Вие сте водили тим на подобен форум. Какъв съвет бихте дали на колегата си Йордан Петков?

- Да не се поддава на напрежението, защото то е огромно. Там най-важни са детайлите. Всеки един може да ти изиграе лоша шега. Не се класирахме на световно първенство, защото дузпата я би не най-подготвеният човек в този момент. Това стана с Украйна при резултат 0:0. Ако я бяхме вкарали, отивахме на световно първенство. Не можахме и за съжаление тази наша мечта се изпари. Знам, че момчетата и екипът също искат да отидат на световно първенство. От сърце им го пожелавам. Но детайлите там ще бъдат много важни. Да запазят своята увереност и да не се поддават на напрежението. Няма значение срещу кого играеш. Както на терена, така и извън. Те се класираха с един жълт картон по-малко. И това е важно. Да печелиш всяко единоборство без цената на нарушение, което може да ти донесе наказателен картон.

- От 2019-а сте начело на младежите. Какво ви дава работата с тях и целите ли се по-нависоко по стълбата?

- Огромно удоволствие ми носи работата с тези момчета. Много обичам да съм на терен с млади хора. Който ме познава лично, знае какъв характер съм и може сам да си отговори на втората част от въпроса.

- Казахте, че обичате работата на терен. С националните отбори тя не е всекидневна. Това липсва ли ви?

- Работим всеки ден, но наистина е друго в клубен отбор. Докато ние по-малко излизаме на терен. Повече сме на компютъра, на анализи на гледания. Липсва ми, но се радвам на това, което имам в момента. Така съм научен. Даваме абсолютно всичко като екип нещата да се получават. Има нещо положително, което се случва с младежкия национален отбор. Много добър успех ще е да си запазим позициите при всички несправедливости, които ни преследваха. Никога не съм се оправдавал със съдийството. Но тези квалификации повлияха много сериозно върху нашите крайни резултати. Това доведе до загуба на много точки. Ако не бяха те, щяхме да се борим като равни с Швейцария и Нидерландия.

Реклама
Реклама
Реклама