Българска доминация! Салимова и Чепаринов водят на световното

Иван Чепаринов и Нургюл Салимова са водачи при мъжете и жените след първия ден на световното по ускорен шахмат.

При мъжете  участват 202-ма шахматисти от цял свят. След първите пет кръга петима играчи са с актив от 4,5 точки на първа позиция са Чепаринов,многократният световен шампион и водач в световната ранглиста Магнус Карлсен от Норвегия, китаецът Ю Яни и индийците Видит Сантош и Аржун Еригаиси.

При дамите 20-годишната Салимова записа четири победи в четирите си партии от програмата и с максимален актив от 4 точки оглавява класирането сред 117 участнички от цял свят. Единствената друга шахматистка със същите показатели е китайката Чжу Цзинър. Двете ще се изправят една срещу друга в петия кръг, с който се открива програмата в сряда.

С 3,0 точки на 22-о място във временното класиране засега е световната шампионка за 2012-а година Антоанета Стефанова. Другите две българки в състезанието - Надя Тончева и Гергана Пейчева, са съответно 59-а и 60-а с актив от по 2 точки. Пейчева започна турнира със сензационен успех над бившата световна шампионка Александра Костенюк, която от тази година играе за Швейцария.

Турнирът по ускорен шахмат при мъжете е в 13 кръга, докато при жените се играят 11 кръга. Наградният фонд на двете надпревари е съответно $350 000 и $150 000.