Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/4425567 www.bgdnes.bg

Световна титла за Иван Марков

България отново има световен шампион в щангите. Иван Марков (85 кг) беше най-силен в изхвърлянето на първенството в Алмати (Каз). Той прибави и сребърен медал в двубоя със сбор от 390 кг - негов личен резултат. Последната българска титла от мондиал беше през 2007-а на Иван Стоицов.
Талантът започна с най-сериозна начална тежест в първото движение. Той стартира успешно със 174 кг, а след това добави страховитите 177 и 179 кг. Последното постижение е с 4 кг повече от най-добрия резултат в неговата кариера. Втори в изхвърлянето остана класният иранец Киануш Рустами със 178 кг. Бронза завоюва световният рекордьор и шампион от предишния мондиал в изхвърлянето Андрей Рибаков със 175 кг.
В изтласкването бургазлията започна с два успешни опита на 207 и 211 кг. Не успя при третия на 214 кг, което автоматично щеше да му донесе още два златни медала - в движението и в двубоя. С последния си опит иранецът Киануш Ростами направи чудо и изхвърли 213 кг, с което спечели и състезанието в двубоя с 391 кг.
Иван Марков е брат на бившия световен шампион и сребърен медалист от олимпиадата в Сидни Георги Марков. Той беше наказан за 4 години, след като беше признат за виновен в употреба на допинг непосредствено преди олимпиадата в Пекин. Талантът се завърна за игрите в Лондон, където остана пети.
През 2013-а той финишира втори в генералното класиране на световното първенство, а през настоящия сезон отнесе конкуренцията на европейския шампионат в Тел Авив.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама