Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/8619319 www.bgdnes.bg

Пчелите спасяват човечеството

70% от плодовете, зеленчуците и семената, от които ядем, са благодарение на тях

Иво АНГЕЛОВ

"Когато изчезнат пчелите, на човечеството ще му остават само четири години живот. Щом няма пчели, няма да има растения, няма да има животни, няма да има хора".


Предупреждението е на великия учен Алберт Айнщайн, който още преди десетилетия пророкува унищожителната роля на човека върху насекомите, от които зависи земеделието и изхранването на населението на Земята.

Реклама


През последните години пчелари все по-често сигнализират за измиране на ципокрилите животни. Сериозен проблем има не само у нас, но и по целия свят.


Популацията на пчели в Англия намалява по-бързо отколкото където и да било другаде в Европа. За последните 20 години числеността на пчелите се е съкратила два пъти. Ако през 1965 г. в Англия е имало 182 хиляди колонии, то през 1985 г. от тях са останали 179 хиляди, а днес те са не повече от 83 хиляди. Пеперудите и другите насекоми също изчезват, а причина за всичко това е намаляването на ареалите им и климатичните промени.


В САЩ описаха измирането на пчелите като Colony Collapse Disorder (CCD) - Разпадане на пчелните колонии. Странното заболяване кара на пръв поглед здравите рояци да изчезват безследно в рамките на няколко дни. В кошерите остават само пчелата-майка, хранителните запаси, яйцата и няколко пчели-работнички, страдащи от много инфекции, които след време спират работата на имунната им система.


За да си представители ролята на пчелите е нужно да знаете, че 70% от плодовете, зеленчуците и семената, които всеки ден яде цялото човечество, са благодарение на пчелите. Насекомите пренасят цветния прашец от мъжката част на растението до женската и така те се размножават. Ако спрат да го правят, растенията ще започнат да изчезват и световен глад ще заличи живота на планетата.


Изчезването на пчелите започва преди десетилетия и първите предположения са, че за това са виновни вируси, паразити и различни червеи. Но в момента най-големият враг на производителите на мед с две крила са пестицидите, които разпръскват по полетата. Токсините се използват за унищожаването на вредители, ядящи реколтата, но покрай тя страдат и пчелите. Отровата засяга централната нервна система на пчелите, когато те консумират заразен нектар. Щом този нектар бъде отнесен в колониите, всички пчели в тях също могат да бъдат засегнати.

Реклама

Това от своя страна довежда до масово объркване и дезориентация.
При опрашването пчелите могат да се превърнат в жертва на различни видове паякообразни, които стоят в засада в близост до цвета. При полета си пчелите се превръщат в жертва на много видове птици, хранещи се с насекоми.


Пчеларството е човешка дейност, практикувана от хилядолетия, поне от времето на Древен Египет. Освен меда и опрашването, медоносните пчели се използват и за произвежданите от тях цветен прашец, пчелен восък, пчелна отрова, пчелно млечице и прополис. Пчелите присъстват в митологията и фолклора от древни времена. При повечето видове насекоми тялото е покрито с множество електростатични власинки, по които се прикрепва прашеца. Периодично насекомото се почиства от полепналия прашец посредством четчица разположена на крачетата.

Прашецът се складира в специални торбички на задния чифт крайници. Някои от видовете са се специализирали в опрашването само на един вид растения, но повечето посещават цветове на различни видове.


Обикновено пчелите събират нектар, като летят на близки разстояния до 1,5-2 км, но са наблюдавани случаи, в които те са се отдалечавали на разстояния от 7-9 км и повече от жилището си. Скоростта, с която летят е около 50-60 км/ч, а когато са натоварени - 25-40 км/ч. Изпитват затруднения при прелитане над големи водни площи, като често когато са натоварени с нектар падат и се давят във водата.

Строга дисциплина в кошера 

Пчелите представляват високоорганизирани насекоми. Те могат да живеят както независимо една от друга, така и да създават огромни колонии, в които представителите могат заедно да търсят храна, вода, жилище и заедно да се защитават от врагове. В тях пчелите заедно изграждат своето жилище, отглеждат потомството и майката.


Пчелата майка доста се различава по размери и форма от останалите в семейството. Тя изпълнява две основни функции в пчелното семейство: да снася яйца и да крепи целостта му.


Другите членове в кошера са:


- вътрешни пчели работнички ("приемачки") - млади пчели, които стоят само в гнездото. Те приемат и преработват нектара, изграждат питите и почистват килийките. Пчелата работничка за целия си живот произвежда около 1/12 чаена лъжичка мед.


- външни (възрастни) пчели - занимават се с намиране на източниците на нектар и вода, събирането и пренасянето им до кошера.


- пчели "разузнавачки" - търсят нектар, ориентирайки се по цветовете, аромата, формата и размера на растенията, както и от шума който издават останалите пчели. 

- пчели "събирачки" - събират нектара и го доставят в кошера, след което се връщат за нов товар. Средно на ден тези пчели извършват по 10 полета.

Реклама
Реклама
Реклама