Скандалджия подпалил "Купола"

Обвиниха клошар за Тютюневите складове
Най-емблематичният палеж изпепели истината за комунизма
Надя Панкова
Емблематичната сграда "Купола" в Благоевград вече буквално не съществува. След като часове наред огнеборци се опитваха да спасят иконичната постройка, се оказа, че вина за палежа има 43-годишен скандалджия.
След крясъците с персонала изгоненият от дискотеката дупничанин се връща обратно с туба бензин и я запалва до електрическото табло. Огънят лумва за секунди, а също за толкова пироманът бяга с личната си кола и е арестуван след 8-часово издирване в опит да напусне страната. По чудо въпреки мащабите на стихията няма пострадали хора и съседни сгради, а Ван дер Любе от Дупнишко е задържан за 72 часа и се очаква мярката му за задържане да се превърне в постоянна.
И докато в случая с палежа на "Купола" виновен се намери за 8 часа, то над 38 години вече няма никой отговорен за един от най-мащабните пожари в столицата - този на цирка през 1983 г. Пожарът, за който софиянци са изговорили най-много думи, несъмнено е изпепеляването на цирка на Солни пазар, а огънят, изпепелил всичко до основи, дори роди израза "изгоря циркът" – или, с други думи, всичко свърши.
Никой не е припознат за виновен, а свидетели на стихията имат две версии за ужаса, разтърсил цяла София. Първата е за неволно причиняване на пожара от унгарски еквилибрист, който тренирал мятане на запалени факли. След години обаче пък строители разказват, че при основния ремонт на цирка бил махнат пластът противопожарна импрегнация на стените на металната конструкция и купола. Всичко, дори външната обвивка от алуминий, пък било боядисано с лесно запалими лакови бронзови бои. Само за три часа масивната конструкция се превръща в пепелище, а заради неизправни противопожарни кранове пристигналите чак след 40 минути след сигнала огнеборци били безсилни. Отново по чудо няма жертви на стихията.
Жертви обаче на друга стихия са всички, които са можели да научат тайните на комунистическия режим у нас. На 26 август 1990 година лумва най-големият мастодонт на социалистическата власт - Партийния дом. На фона на протести, палатковия лагер "Градът на истината", новородената демокрация и бунтове на жълтите павета сградата, съхраняваща тайните на Държавна сигурност, БКП и соцдалаверите, изпепелява всичко, което днес можеше да ни е превърнало в модерна, богата и европейска не само по документи държава.
Парадоксалното е, че сградата лумва, след като от трибуната на парламента, депутатът Пламен Станчев, член на "Инициатива за гражданско неподчинение", обявява, че ще се самозапали, ако от пилона на Партийния не бъде премахната петолъчката. Константин Тренчев също предупреждава, че ако петолъчката не бъде свалена, сградата може да бъде щурмувана. И до днес спекулациите, че именно техните заплахи са подсетка за социалистите да запалят сами "къщурката си", не могат да бъдат доказани. Но действително на 26 август 1990 г. в 23 часа сградата пламва внезапно, а тълпата, щурмувала Партийния дом, разграбва и унищожава документи от 94 помещения. По-късно разследването установява, че нахлуването, палежът и разграбването са извършени "стихийно и неорганизирано от екзалтирани екстремисти". Съмненията, че сградата е подпалена от сили на БСП с цел да се унищожат архиви, а щурмът и разграбването са инсценирани от добре подготвени подстрекатели, никога не се доказват...
Доказва се, но отново с много въпросителни друг голям палеж - на Тютюневите складове в Пловдив. Бездомникът Любомир Данчев, клошар, който бе обвинен за палежа, унищожил една от емблемите на Пловдив, вече е излежал 4-годишната си присъда за палежа.
На 20 август 2016 г. пламъците обгръщат внезапно три от най-красивите сгради от комплекса на ул. "Иван Вазов", който е със статут на групов паметник на културата. Подозренията за умишлен палеж без участието на обвинения Данчев идват секунди след като пламъците унищожават трите сгради. Причината - малко преди пожара пловдивчани се опитват да спасят една от тях от събаряне с жива верига пред нея. Общо четири от сградите и родова памет на пловдивчани остават на скелет, а един от пожарникарите едва не губи живота си по време на гасенето на стихията.
През юли 2018 г. покривът на Царските конюшни лумва отново без видима причина. И отново през нощта. Среднощен пожар съсипва около 2000 кв. метра покривна конструкция в сградите в центъра на София, намиращи се на ъгъла на булевардите "Ал. Дондуков" и "Васил Левски". Причините се изясняват. И до днес, както и се търсят виновните. И до днес.
Съмненията за умишлен палеж с цел застрояване на имота обаче разгорещиха страстите и предизвикаха гневно писмо на столичния заместник-кмет по културата по това време Тодор Чобанов към Министерството на културата, което отговаря за културното наследство. Собствениците на Царските конюшни трябваше да получат предписание за възстановяване на сградите в автентичния им вид. За своя сметка. Това не се случи. Времето стигна само за временен покрив, платен от данъците на софиянци. И както предположи Слави Трифонов - сигурно виновник ще е този път Карлсон... За поредния пожар на емблематична сграда със съмнителни апетити към нея дори и Карлсон излезе невинен. В България за зулуми и палежи виновни няма.