Паскал Пиперков, който повежда похода по пътя на мощите на светеца: Св. Иван Рилски ми помага всеки ден!

Помага се от небето, нещата оттам се нареждат много по-добре, отколкото ние, човеците, си мислим
"Св. Иван Рилски ми помага всеки ден! Особено в трудни моменти, а всеки ден се случват малки чудеса с неговото застъпничество." Това казва Паскал Пиперков, който и тази година ще организира първия по рода си Национален поклоннически поход "Светия път" в почит на пренасянето на мощите на св. Иван Рилски от Велико Търново до Рилския манастир.
Над 120 поклонници поеха на път от старата столица на 30 юни, а на 2 август по план ще бъдат в Нови Искър, а привечер в ротондата "Св. Георги" в София. Пристигането на гроба на св. Иван Рилски е предвидено за 12 август.
Пиперков е главен асистент и доктор във Великотърновския университет, където преподава в катедрата по алгебра и геометрия. Извън академичната общност е църковен четец и певец в катедралния храм "Рождество на Пресвета Богородица" в старата столица.
"Включително в неделя, когато обърках маршрута по време на похода, а след като изпях тропар на светията погледнах картата и разбрах, че съм се объркал. Господ добре подрежда нещата, походът върви успешно. Имаме трудности, които преодоляваме. Хората се включват с огромно желание", разказа по телефона пред "България Днес" Пиперков, докато крачи с групата под парещото слънце в отсечката между селата Свидня и Балша.
Мотивът, с който всеки един човек се включва, е строго индивидуален и личен.
"Лично аз имам силен дух и мотивация да участвам в похода. Усещал съм помощта и закрилата на св. Иван Рилски през годините. Помага се от небето, нещата оттам се нареждат много по-добре, отколкото ние, човеците, си мислим. Пращат ни точните хора в необходимите моменти. Така че да получим каквото ни трябва и да не залитнем в грешната посока", казва преподавателят - църковен певец, и благодари на всички стотици помагачи по трудния и дълъг маршрут.
Вървейки по светия път, Паскал усеща благодат и радост в душата. Говори за смирение и благодарност към патриарх Неофит и Светия синод, откъдето получават благословия за духовното начинание.
Паскал отваря широко духовните очи, след като е кръстен на 19-годишна възраст.
"Оттам насетне чрез пост и молитва навлязох в духовното. По-натам - на 27 години, ме подстригаха за певец и четец. Оттогава служа в катедралния храм, когато имам възможност", разказва Паскал.
Пиперков категорично подкрепя усилията на църквата да бъде въведено вероучението като задължителен предмет на изучаване.
"Нормално е човек да избира религията, която да изучава. Господ работи индивидуално с душите. Помага за общото въздигане на българския народ и това е една от целите на нашия молитвен поход - да върнем отново подкрепата на св. Иван Рилски за тази кауза. Колкото и нещата на повърхността да не изглеждат такива, аз вярвам, че и през времена на изпитания и радости трябва да имаме искрена вяра", споделя 51-годишният мъж.