Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/20413668 www.bgdnes.bg

Създателят на Двора на кирилицата Карен Алексанян: Не спирам да се боря 2 май да стане официален празник

Всеки грамотен човек знае, че ние сме дали азбуката на руснаци, македонци и други народи 

КОЙ Е ТОЙ

Карен Алексанян е създател на единствения в света културно-исторически комплекс, посветен на свещената азбука кирилица. Арменският общественик от три десетилетия живее у нас. В Двора на кирилицата в Плиска има скулптури на буквите, както и паметници на Кирил и Методий и цар Борис. Създава и Алея на писателите, където има не само бележити наши творци, но и чуждестранни автори, писали на кирилица.

Реклама

- Г-н Алексанян, Дворът на кирилицата, който създадохте, навършва 10 години. Как ще чествате на 2 май кръглата годишнина?

- На 2 май, както е известно, е денят на Успение на свети цар Борис. Това е датата, на която той почива през 907 година. Също така това е денят, в който православната българска църква е приела за ден на покръстване на българите и ще отбележим и 1160 години от покръстването. Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата - сътворена в 855 г., когато свети Методий е игумен в манастира "Полихрон" в Мала Азия. Там също като млад монах е и Кирил.

Нашата програма за честването ще започне в 16 ч. и ще има концерт. По случай 10-ата годишнина получихме песен, която е подарък за Двора на кирилицата и Плиска. Текстът е на Искра Иванова, а композитор е Артур Надосян. Ще има още тържествен молебен, музикални изпълнения и може би и награждавания. Ще поднесем венци пред паметника на цар Борис, като припомням, че само в Плиска има негов монумент. На Голямата базилика в Плиска - майката на българските църкви, патриарх Даниил ще отслужи тържествен молебен.

- Трудно ли беше осъществен контакт с патриарха и прие ли присърце идеята за честванията?

- С патриарха трудно се осъществява контакт, но беше поканен и прие да присъства на тържествата в Двора на кирилицата. Както е известно, кирилицата е създадена като църковна азбука, а после става междунационална. Присъствие потвърдиха още председателката на парламента Наталия Киселова, ще има много граждани, общественици и политически лица.

- Как оценявате развитието на Двора на кирилицата за това десетилетие и какво още искате да постигнете?

Реклама

- Оценявам го като средно, тъй като още много неща трябва да бъдат направени. Господ сили да дава! Имам много големи планове. Първата ми задача е да обясним на българите всичко за кирилицата, а след това да обясним и на другите народи. Да знаят, че са взели азбуката от България - как е била създадена и каква е била ролята на свети цар Борис.

- Какво бихте казали на народите, които се опитват да си присвоят кирилицата от България и си приписват незаслужено, че те са я създали?

- Няма как някой да реши, че може да си я присвои. Има стари книги и житиета, в които много подробно е описано, че кирилицата е създадена в България, по заповед на свети цар Борис в град Плиска. Сътворена е с негова подкрепа и след това е прехвърлена в други държави като Русия, Сърбия, Украйна и така нататък. Всеки грамотен човек знае, че това е българска азбука. Не е нито руска, нито украинска, нито на Северна Македония.

- Трудно ли беше началото, когато създавахте Двора на кирилицата?

- Нормално и преодолимо начало беше.

- Дълги години се борите 2 май да бъде обявен за официален празник. Продължавате ли тази битка?

- Тази година също ще се боря. Водил съм разговори с почти всички партии в парламента и никой не е против. Но трябва някой да вкара в Народното събрание това предложение. Не може руснаци и украинци, които са взели християнската вяра от България, и то толкова години след покръстването на българите (покръстването в България е през 865 г., а в Русия - през 988 г.), да честват деня на покръстването, а ние у нас да не го честваме като официален празник. Парадокс е, че празнуваме Ивановден и Гергьовден, но ако го нямаше свети цар Борис, нямаше да ги има тези празници. Не говорим да бъде обявен за национален празник, а да стане официален празник. Не е редно, а направо си е задължително България да чества 2 май като официален празник.

- За политическа воля ли става въпрос?

- Не, просто трябва да стане. Това е въпрос за оцеляване на един народ и вярвам, че ще стане. Ще направя всичко възможно да се случи. Само аз не съм достатъчен, трябва да се обедини целият народ.

- Подготвяте ли чествания за 24 май?

- Както всяка година родолюбиви българи ще организират фестивали, които да се проведат в Двора на кирилицата. Ще участват деца, които са много талантливи изпълнители. Ще бъдат не само от България, но и от държавите, които са взели азбуката от България.

- Продължава ли да е голям броят на посетителите в Двора на кирилицата?

- Имаме много посетители и се увеличават. Все повече хората се убеждават, че такъв музей трябва да има, трябва да е в България и трябва да е в първата българска столица Плиска. Тук му е мястото, в родината на азбуката и православието.

- При вас са гостували представители на почти изчезналия северен народ юкагири - един от най-малките народи, пишещи на кирилица. Разкажете повече за това интересно посещение.

- Това е много малко позната народност. Преди няколкостотин години са били най-многочисленият народ в Сибир, но заради болести и войни с руснаци и якути са намалели. В момента са около 1500 души. Свързаха се с мен миналата година и ме попитаха дали може техен представител писател да има бюст в алеята на писателите на всички народи, творящи на кирилица. Понеже ние не делим народите на добри и лоши, големи и малки, а на пишещи на кирилица и имат място в алеята в Двора на кирилицата. Дойдоха със своята интересна програма и култура. Докараха пръст земя от родината им, която се намира на 12 хиляди километра от нас. Така че и юкагирите научиха историята на кирилицата.

- И за финал, нека да кажем защо е важно да си пазим буквите?

- Без България нямаше да я има кирилицата и без кирилица няма да има България. Това е българска рожба и български културен феномен. Това е националната идентичност на българите.

Четете още

Създателят на Двора на кирилицата Карен Алексанян:  Защо да нямаме два национални празника - 3 март и 24 май

Създателят на Двора на кирилицата Карен Алексанян: Защо да нямаме два национални празника - 3 март и 24 май

Създателят на Двора на кирилицата Карен Алексанян:  От 30 г. живея в България,но още нямам гражданство

Създателят на Двора на кирилицата Карен Алексанян: От 30 г. живея в България,но още нямам гражданство

Българско гражданство за създателя на "Двора на кирилицата"
Българско гражданство за създателя на "Двора на кирилицата"

Българско гражданство за създателя на "Двора на кирилицата"

Създателят на Двора на кирилицата Карен Алексанян:  Българската азбука е културен феномен в световен мащаб
Създателят на Двора на кирилицата Карен Алексанян:  Българската азбука е културен феномен в световен мащаб

Създателят на Двора на кирилицата Карен Алексанян: Българската азбука е културен феномен в световен мащаб

Реклама
Реклама
Реклама