Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/20504455 www.bgdnes.bg

1 век от убийството на поета: Гео Милев губи окото си в битката при Дойран

Трупът му е разпознат по изкуственото, поставено му в Германия

На днешната дата 15 май преди точно 100 години е убит от полицията големият ни поет Гео Милев. Преди това той е осъден на една година тъмничен затвор, глоба от 20 000 лева и лишаване от граждански и политически права за 2 години.

Поетът и публицист Гео Милев е основен представител на експресионизма в българската литература. Заедно с други активисти на левицата е убит от полицията по време на Априлските събития през 1925 г. В започналото да излиза през януари 1924 г. списание "Пламък" той печата статии под надслов "Грозни прози". Заради прословутата поема "Септември" списанието е конфискувано и забранено, а Милев е даден на съд. Той решава да обжалва постановената присъда пред Апелативния съд, но на 15 май е извикан за "малка справка" от полицията и изчезва безследно.

Реклама

Останките на поета са открити през 50-те години на XX век в масов гроб край София (Илиянци) и са разпознати по изкуственото му око, поставено му по време на операция в Германия. Белезите от насилие по трупа му и показанията на ген. Иван Вълков пред съда през 1954 г. сочат, че Гео Милев е удушен с тел.

Поет, критик, преводач и художник, Гео Милев остава в историята ни като бунтар и символ на борбата за свобода на човешкия дух. И до днес стъкленото му око се пази в къщата-музей Гео Милев в Стара Загора. Заедно с експозицията от снимки, документи и артефакти от бита на поета музеят се превръща в един от най-модерните в страната с аудио-визуалната част на къщата.

Поетът е роден с името Георги Касабов Милев през 1895 г. в Раднево в учителско семейство. Родителите му се местят в Стара Загора, където бащата отваря книжарница и основава издателство. Още от дете Георги пише стихчета, издава ръкописни вестници, съставя сборници, които сам илюстрира. Подписва се с имената Гео Милев, Гео Касабов, Гео Милич. Учи в Лайпциг, където посещава лекции по философия и театрално изкуство. През 1914 г. заминава за Лондон, където се запознава с английската литература и изучава английски език. Връща се в Германия, където е обвинен като английски шпионин и арестуван в Хамбург. Освободен е поради липса на доказателство и се връща в България.

През 1916 г. Гео Милев е призован да отслужи военната си повинност в Княжево, откъдето е изпратен в 34-ти троянски полк, който е на позиция при Дойран. На 29 април 1917 г. неговият пост е открит от англичаните и е подложен на артилерийски огън. Старши подофицер Георги Милев е тежко ранен в главата и загубва дясното си око. Тези събития вдъхновяват писателя да напише произведението "При Дойранското езеро". За българите Дойран е синоним на една от най-великите победи в историята на България. Боевете край езерото продължават 3 години (1915-1918 г.). През септември 1918 г. в тридневни тежки отбранителни сражения 9-а Плевенска дивизия под командването на ген. Владимир Вазов разгромява елитните британски и гръцки части, които превъзхождат нашата армия 7 пъти.

В края на декември 1917 г. поетът Николай Лилиев запознава Гео с Милица Димова Керанова, която е от Брезник. Тя е актриса, с 4 години по-голяма от него. Като студентка в СУ участва в оперна трупа, в която е и Елисавета Багряна. Учила е и в Сорбоната в Париж. Двамата заживяват без брак. Въпреки че родителите му не харесват Мила за снаха, на 13 юни 1919 г. двамата се венчават в Софийската епархия. Кумува им старият приятел, артистът Никола Икономов, който вече е в Народния театър. В София младото семейство заживява на квартира, където на 5 февруари 1920 г. се ражда първата им дъщеря Леда-Евгения. Година по-късно на бял свят идва и втората им дъщеря - Бистра. Тя ще работи дълги години в сферата на просветата и ще се издигне до зам.-министър на образованието.

Макар да умира само на 30 години, Гео Милев оставя трайна следа в историческата и литературна памет. Литературното му дело е продължено от дъщеря му - прочутата детска писателка Леда Милева. Тя се ражда и умира в един и същи ден - 5 февруари. Живее 93 години, от тях 14 е генерален директор на БНТ.

"Септември ще бъде май.

Човешкия живот

ще бъде един безконечен възход

- нагоре! нагоре!

Земята ще бъде рай -

ще бъде!"

1924 г., Гео Милев

Четете още

ВИЖТЕ кой спечели наградите "Кукерикон" на Сатиричния театър

ВИЖТЕ кой спечели наградите "Кукерикон" на Сатиричния театър

Пребиха шофьор след лека катастрофа в София

Пребиха шофьор след лека катастрофа в София

За малко да има метростанция ЦСКА в София

За малко да има метростанция ЦСКА в София

Страхотна българска класика
Страхотна българска класика

Страхотна българска класика

Реклама
Реклама
Реклама