Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4238574 www.bgdnes.bg

Мародери се цанят за доброволци

След наводненията в Северозападна България мародери атакуваха бедстващите хора. Крадците отнасят всичко, което има някаква стойност. Апашите в пострадалите селища по 134-километровото течение на река Скът измислили всякакви способи, за да се докопат до предметите, които имат някаква ценност.
"Отначало стигаха до къщите с плуване, после, когато водата от по-високите места се пооттегли, се движат с каруци", обяснява Иванка Георгиева от Мизия. "Понякога използват лодки", добавя жената.
В Бяла Слатина положението било същото. Местни роми се оказали със силен нюх към иновациите - някои се цанили за доброволци. Така с помощта на специален бадж получавали достъп до имотите и по този начин по-лесно успявали да прехвърлят чуждата покъщнина, която смятали, че има някаква стойност, на свои съучастници. По улиците из града буквално става задръстване от движещите се денонощно каруци, натоварени с перални, печки, телевизори и дори цели метални огради. Когато патрулиращите служители на реда ги спирали, за крадците неизменно обяснението е, че предметите са им дадени от възрастни хора, които не познавали, или, че ги намерили изхвърлени.
Униформените в областта вече изнемогвали с опитите да опазят имуществото на пострадалите.
"Когато се обадим, полицаите пристигат веднага. Разгонят циганите, поседят известно време и ги викат на друго място. Казаха, че няма как да пазят само мен и това е разбираемо", обяснява бизнесменът Тони Трайков от Бяла Слатина.
Мъжът е собственик на склад за търговия на едро. Вълната разбива преградна стена и натрупва хиляди бутилки бира и безалкохолно, с които той търгува, в слънчогледова нива зад склада. Трайков обяснява, че 350-400 палета били отнесени и преди да успеят да ги съберат, започнали набезите на мародерите. На въпрос каква част от стоката е била открадната, бизнесменът отговаря лаконично:
"Всичко!".
През последните дни мъжът научил, че впоследствие крадците предлагали откраднатите от него напитки на други складове на едро.
"Обаждат ми се познати и казват, че дошли и им предложили на ниски цени бира и безалкохолни. Те отказвали, защото знаели, че е откраднато от мен. Други обаче купуват на поразия", обобщава ситуацията Тони Трайков.
В първите дни след трагедията в Мизия обикаляли роми, които събирали издавилия се добитък. Местни хора предполагат, че част от трупното месо може да е стигнало до нелегални кланици.
В региона вече има десетина установени мародери. В село Малорад деца от Бутан са спипани, след като задигнали легло, корниз, кюнец, кутия за хляб и кутия за инструменти. В Мизия двама са задържани, след като отмъкнали пералня. В бедстващия град хора спят на по-високите места в коли, за да наблюдават залетите си къщи, притеснени от обикалящите с лодки апаши.

И "Аспарухово" опоскано

Във варненския квартал "Аспарухово", който също пострада от огромна приливна вълна преди малко повече от месец, също хората се оплакваха от набези на мародери. Пострадали разказаха, че всичко ценно от апартаментите им изчезнало, въпреки че при огледите след потопа установили, че някои вещи са си по местата. Хората се оплакваха, че не могат да подадат сигнали, защото бяха заети с разчистването на тинята.

Владимир КЛИСУРОВ

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама