Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4724266 www.bgdnes.bg

Хазната на Иван Шишман заровена край Дунав

Добромир ДОБРЕВ

Знайни и незнайни иманяри и вандали са опустошили почти напълно една от най-емблематичните крепости в българската история. Става дума за уникалното кале над град Никопол, където е заловен и убит последният български цар Иван Шишман.

Проверка на "България Днес" установи, че останките от забележителното укрепление край река Дунав са в окаяно състояние. Ценният културен обект е напълно занемарен от всички институции и е въпрос на време да бъде тотално заличен от лицето на земята.
Местните разкриха, че древните стени на крепостта са порутени от златотърсачи. През годините те обръщали каменните зидове с надеждата да открият заровено имане.
"Според легендата на хребета край Дунав е била заровена цялата царска хазна на Иван Шишман. Той наредил да я скрият тук, след като Търновград паднал под обсада от турците", разказва възрастен местен жител.

Реклама

Треската по заровените жълтици е толкова голяма, че често под крепостта в река Дунав се спускали и водолази. Те вярвали, че с годините част от ценното имане на Шишман се е свлякло на дъното.

До момента край Никопол са намерени две съкровища, но не и царското. На 18 февруари 1915 г. в лозя до града е открит меден котел, пълен със сребърни съдове, обеци, гривни и монети, сечени по времето на Иван Александър и Иван Страцимир. Находката е предадена в Националния исторически музей. Второто никополско съкровище е изровено през 1971 г. Открити са над 200 предмета от чисто злато и сребро. В колекцията са и 5 сребърни кюлчета, които играели ролята на пари при по-едри плащания.

Никополската крепост е с дължина 350 и ширина 250 метра. Археологическите разкопки са разкрили части от крепостната стена и сгради от Второто българско царство. Добре запазена е единствено Шишмановата врата, но вандали са обругали входа към укреплението. Стените са опушени от пален огън, а по тях личат надраскани надписи на турски имена.

Древният Никопол е бил 2 години столица на Втората българска държава. Турците безуспешно обсаждат крепостта през 1393 г., но не успяват да я превземат, тъй като не разполагат с флот. Две години по-късно я превземат с измама, служейки си с български кораби. След като влиза в крепостта, султан Баязид заповядва да отсекат главата на последния български цар. Иван Шишман е убит в Никопол на 3 юни 1395 г.
Според други информации царят успял да избяга по чудо и намерил убежище в манастира "Св. Георги", потулен в Кайлъшкия каньон. До момента гробът на Иван Шишман не е известен. Царската хазна също не е открита.

Легендите за заровено златно съкровище в Шишмановата крепост бяха потвърдени пред "България Днес" и от кмета на град Никопол Емил Бебенов. Той призна, че навремето иманярите са били обзети от треска и копаели в региона. Голямо съкровище обаче и до днес не е открито.

"Пикът на златната треска тук беше преди години. Най-много за съкровище се е копаело през 70-те години. Сега вече няма чак толкова иманяри, по-спокойно е", увери градоначалникът. Той обясни, че има идея да съживи културния паметник.

Реклама

"През 80-те години е реставрирана само част от крепостната стена. Оригиналната Шишманова врата ни я взеха в Плевенския музей, тук остана копие. Правим опити със собствени сили и средства да поддържаме обекта. Все пак земите са и част от държавен горски фонд и процедурите са бавни. Град Никопол е с дългогодишна история и има какво да се види от туристите, затова ще кандидатстваме за еврофондове. Имаме идея да създадем музей на открито, създали сме проект за реставрацията на уникална скална църква в района", коментира Бебенов.


Снимки: Добромир Добрев


Владетелят без глава

Едва ли има владетел от средновековната ни история, чието име да е вплетено в толкова много легенди и предания, както е с цар Иван Шишман.

Край Самоков стърчат други руини, които също носят името Шишманово кале. Те се намират в подножието на Шишманов връх. Сред хората от околните села се разказват приказки и легенди, свързани с цар Иван Шишман и неговите последни дни. Повечето извори, местности, проходи и върхове в този район носят имена, свързани с Шишман. Според преданията на това място цар Шишман се е изправил за последна битка с турците. В разгорелия се бой му била отрязана главата, но тъй като бил с изключително здраво телосложение, продължил да се движи напред още няколко метра, като размахвал меча си.

Мястото е почитано от населението като полесражение на последната битка на цар Иван Шишман и негов гроб. Историците обаче доказват друго. Вероятно тук през 1388 г. в бой с турците всъщност загива не царят, а неговият брат Иван Асен V Шишман.
Името на софийското село Кокаляне според местните предания е свързано със сраженията на Шишман с турците и кокалите на избитите му войници.

Реклама
Реклама
Реклама