Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5104952 www.bgdnes.bg

С миниматури след 10-и клас ще избираш профил

- Не режат английския и немския на езиковите гимназии

- Учиш химия и биология, ако ще ставаш доктор

- Министърът много болен, лежал на системи

Миниматурите след 10-и клас може да станат критерий за влизането в профилирана паралелка. В 11-и и 12-и клас учениците ще могат да изберат какво да изучават допълнително, за да се подготвят за кандидатстване в университет или за професия.

Реклама

Това каза зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева при представяне на проектите на държавни образователни стандарти за учебния план, общообразователната подготовка, учебниците и учебните помагала.

Промените вдигнаха на крак родители и учители, тъй като предварително беше обявено намаляване на задължителните часове по език в специализираните гимназии. От профилираните училища по изкуства пък се събраха на протест в София пак заради орязването на предметите им.

Никой не орязва часове, категоричен бе министърът на образованието Тодор Танев вчера.

Общо 36 повече се давали за българския език и литературата от 1-и до 12-и клас.

180 часа повече

имало за първи

чужд език,

а за втори - 6. Заниманията по изобразително изкуство и музика в 5-и и 6-и клас също се увеличават от 1,5 на 2 часа.

Запазени са 18 часа чужд език за осмокласниците в училищата с интензивно изучаване на езици. В проекта, представен за обсъждане на сайта на МОН, в 9-и клас бяха по 2 часа, но въз основа на становищата, които получихме, ги увеличихме на 4, обясни шефката на дирекцията за средно образование в МОН Евгения Костадинова.

В професионалните гимназии в 11-и и 12-и клас първият чужд език може да е по професия.

Учениците от последните класове на гимназията ще имат 20 часа седмично за избираеми предмети. Например тези, които искат да кандидатстват медицина, може да надграждат по химия и биология, други пък да учат професия. На 16 години изборът бил много по-мотивиран.

Реклама

“За първи път в 8-и, 9-и и 10-и клас се учи задължително музика.

На кого баба му

е учила

задължително

музика в

11-и клас?!

Ако изобщо е имала средно образование”, ядоса се проф. Танев.

Физическото възпитание и спорт е намалено като брой часове през целия училищент курс, но се давало възможност въведеният 3-и такъв час да се провежда според желанията на децата и учителите.

Задължителни след 10-и клас остават само предметите български език и литература, математика, физкултура и спорт, гражданско образование и чуждите езици.

В 3-и и 4-и клас се въвежда компютърно моделиране. В 7-и клас часовете по история и по география се увеличават от един и половина на по 2, т.е. ще се изучава пълноценно и през двата срока.

Дава се възможност училището да избира между над 20 рамкови учебни плана. “Всяко училище може да избере този, който отговаря на облика му. Така то ще прилага автономията си”, поясни Ваня Кастрева.

Още тече обсъждане кои произведения ще отпаднат от учебника. Засега е сигурно само, че от програмата по български език и литература за 5-и клас

отпада “Даваш

ли, даваш,

Балканджи Йово”

Тя е спорна, заяви експертката в МОН Красимира Александрова, но не посочи точно с какво.

По проектите са получени над 250 бележки от родители, ученици, преподаватели, студенти и от учени от БАН. Учители се притесняват, че 7 месеца са кратък срок за създаването на нови учебници за 1-и и 5-и клас.

Консерватизмът отначало винаги доминира, имаме нужда от разкрепостяване без слободия, обобщи проф. Танев.

Той сподели, че 2 седмици е бил в болница и не се чувства много добре.

Реклама
Реклама
Реклама