Реклама
https://www.bgdnes.bg/krimi/article/20840342 www.bgdnes.bg

Никола Барбутов за постоянно в ареста

Апелативният съд остави в ареста бившия заместник-кмет на София Никола Барбутов и бизнесменът Петър Рафаилов, сочен от прокуратурата за съучастник. Барбутов е обвинен за участие в организирана престъпна група и за обещаване на подкуп на кмета на „Люлин" Георги Тодоров, а Рафаилов за това, че е предложил подкуп на кмета на район „Младост".

Магистратите оставиха двамата в ареста с мотива, че е налице обосновано предположение за съпричастността им към авторството на деянията, за които са им повдигнати обвинения, предава "24 часа". Потвърждавало се от свидетелските показания, от които имало данни и за трайна обвързаност между лицата с обвинения за постигане на инкриминираната цел.

Реклама

Сред писмените доказателства фигурирал изпратен имейл относно обществена поръчка в район "Младост".

На твърдението на защитата на подсъдимия Барбутов, че нито една поръчка не е финализирана, за да се стигало до нерегламентирания 6% подкуп, съдебният състав отбеляза, че ставало въпрос за бъдещи договори.

Съдът отчете това, че няма опасност Барбутов и Рафаилов да се укрият, но има опасност да извършват престъпление. За Барбутов - и да влияе на свидетели поради сферата от контакти, която е създал заради служебното си положение.

Прокурорът по делото обясни, че от свидетелските показания се прави извод за престъпна деятелност. Също и че липсата на облага не прави обвинението несъставомерно. Той цитира изводи на ВКС от 12 март 2021 г., че предлагането и обещаването на подкуп е предпоставка за създаване на корупционна среда.

Защитата на Барбутов - адв. Ина Лулчева обясни, че опасността от извършване на престъпление, ако клиентът ѝ бъде пуснат, не се извежда от фактите по делото.

"Тази опасност трябва да е обоснована от поведението на лицето", допълни Лулчева и посочи, че Барбутов е неосъждан и с добри характеристики, а престъплението, за което го обвиняват е недоказано.

Реклама

За твърдението на държавното обвинение, че има реална опасност от оказване на въздействие на свидетели заради изградената от Барбутов мрежа от контакти поради професионалното му положение, защитата бе категорична: "Твърдението, че някой може да въздейства на процеса не е достатъчно за задържането без доказателства".

Според Лулчева никой от свидетелите, с изключение на тези, които говорят за Росица Пандева, не твърдял, че преди края на май е имало оказване на натиск за действия. Липсвали и данни за вмешателство.

"След май изведнъж са решили, че оказването на помощ не е помощ, а корупционна дейност", описа поведението на част от свидетелите адвокатката и изясни, че съмненията им без обективни данни не са основание да се приеме, че има престъпна група.

"Няма факти, че са вкарвани хора в комисии, както няма факти и че изобщо е имало поръчки и че някакви пари са спечелени или разпределени - каза още защитникът на Барбутов. - След 5-6 юни изведнъж започват да си говорят, че има поръчки, че някой им бил предложил нещо. Екипите на кмета са създадени с цел помощ и оказване на такава. Няма факт за оказване на въздействие за нарушаване на служебни задължителния. Дори според очевидци той винаги е казвал да се спазва закона."

Според Лулчева това е едиственият корупционен скандал в държавата, в който няма пари - не са давани и не са отклонявани, защото нямало поръчки, а само задържани.

От материалите по делото стана ясно, че Соня Клисурска, която също е с обвинение за участие в ОПГ, твърдяла в жалбата си за гаранцията, че обвинението ѝ било повдигнато, защото отказала да лъжесвидетелства срещу Барбутов.

Преди началото на днешното заседание за мярката адв. Ина Лулчева поиска отвод на част от съдебния състав - Веселина Вълева и Красимира Костова. Мотивът на защитата на Барбутов бе, че по този начин ще се гарантира безпристрастността на обвиняемия, който е част от екипа на "Продължаваме промяната", по чиято инициатива през 2022 г. се проведе дебат за изменение на Закона за съдебната власт за закриване на спецправосъдието. Адв. Лулчева посочи, че именно в тези дебати са участвали част от магистратите в съдийския състав, който сега гледа делото на Барбутов и Рафаилов.

"Може ли съдии, които са били ангажирани със специализираното правосъдие видимо за обществото, безпристрастно да разглеждат това производство?", запита юристът и допълни, че делото има политически, а не юридически характер.

От държавното обвинение бяха категорични, че искането за отвод не следва да се уважи, тъй като липсвали конкретни факти и доказателства, че някой от магистратите няма да бъде безпристрастен.

Съдия Красимира Костова все се пак си направи отвод по делото, въпреки че бе категорична, че не се чувства предубедена и счита себе си за аполитична. Тя бе сменена от съдия Александър Желязков. Веселина Вълева отказа да се отведе с мотива, че искането е неоснователно и в представените от защитата документи не се съдържат никакви данни за изказвания, поставящи под съмнение безпристрастността ѝ.

На 24 юни служители на Антикорупционната комисия извършиха претърсвания в Столичната община заради новината, че е бил оказван натиск на кметовете на районите „Младост" и „Люлин" и двама общински съветници.

Малко по-късно заместник-кметът на София Никола Барбутов в направление „Европейски политики, международна дейност и туризъм" напусна сградата на Столичната община, придружаван от полиция.

Все още остава неизвестен авторът на анонимно разпространеният запис, за който се твърди, че е на разговор между Барбутов и кмета на „Люлин". В него се говори за разпределение на пари от обществени поръчки.

Четете още

Васил Терзиев ще бори корупцията с нова структура

Васил Терзиев ще бори корупцията с нова структура

Терзиев отсече: Ще подам оставка ако...

Терзиев отсече: Ще подам оставка ако...

Никола Барбутов беше доведен в съда

Никола Барбутов беше доведен в съда

Столичният кмет прати заместника си Барбутов вкъщи

Столичният кмет прати заместника си Барбутов вкъщи

Реклама
Реклама
Реклама