БУМ! Днес се открива ловният сезон за дива свиня

*Чакането за ловците най-накрая свърши
*Първите прасета за тази есен падат днес, има около 60 хиляди в страната
Днес се открива официално груповият лов на дива свиня за сезон 2025 в България. Ловните дружинки из страната излизат по гори и полета още от рано тази сутрин в търсене на един от най-ценните видове дивеч по нашите ширини, които са разрешени за отстрел. Пушките ще гърмят през почивните дни и на празници, чак до втората неделя на месец януари. След това дивите прасета влизат в размножителен период и трябва да бъдат оставени на спокойствие.
Този бозайник е повсеместно разпространен у нас. Числеността му достига до 60 000 броя. Обитава разнообразни горски екосистеми. Обича да се каля, особено през горещите летни дни. Дивата свиня не е привързана към местообитанията си. Често, при липса на храна, предприема големи странствания. Видът е стадно животно. Стадата имат различен състав и численост. През лятото майките водят само прасенцата, а по-възрастните живеят на малки групи. През есента към майките се присъединяват и годинаците. Често 2-3 майки се събират заедно и по този начин се образуват големи стада, които имат по-голям шанс да оцелеят в битката с неприятелите.
Най-старите глигани се движат само като единаци, но по време на сватбуването се присъединяват към стадата. Дивата свиня с всеядно животно. Храната си търси, ровейки земята. Храни се с корените на различни растения, консумира и горски плодове, особено буков и дъбов жълъд, яде гъби, охлюви, червеи, най-различни насекоми и техните личинки, мишки, яйцата и малките на гнездящи по земята птици. Изяжда новородените сърнета, зайчета, които намира из гората или полето. Напада царевичните и картофените блокове, където причинява значителни щети. Тя е предимно нощно животно. През деня почива или спи в гъсталаците, а през нощта излиза да си търси храна. Дивата свиня е много предпазлива. Слухът и обонянието й са силно развити, а зрението й е по-слабо.
Изпълнителната агенция по горите подчертава, че всички ловци трябва да проявяват дисциплина и отговорност, да упражняват контрол помежду си за правилното изпълнение на законовите разпоредби по време на лова и да спазват противопожарните правила за недопускане възникването на пожари. Във връзка с откриването на сезона Българската агенция по безопасност на храните напомня, че е задължително предаването на проби за изследване за Африканска чума по свинете (АЧС) и трихинелоза.
С цел превенция и недопускане на инциденти, по време на новия ловен сезон 2025 Ц 2026 ще се извършва строг контрол върху спазването на мерките за безопасност при провеждане на ловните излети. Контролът ще обхваща правилното транспортиране на ловните огнестрелни оръжия до ловищата, тяхното носене, употреба и съхранение, както и забрана за употреба на алкохол и упойващи вещества по време на ловните излети.
За успешен лов на дива свиня е добре съобразяване с фазите на луната (най-добре е от "половин" до пълнолуние, като пълнолунието трябва да се избягва).
Сгответе си глиган по ловджийски (РЕЦЕПТА)
За тази рецепта ви е нужно месо от глиган около 2- 2,5 кг, а за маринатата прегответе следните продукти: 3 дафинови листа; 5-6 зърна бахар; 20-на зърна черен пипер; 1 връзка кервиз/целина; 1 връзка магданоз, 1 глава лук; захар - 1 с.л.; вино - 300 мл; оцет - 50 мл; вода - 400 мл. За ястието: доматен сок - 500 мл; вода - 500 мл; 5-6 глави лук; печурки - 300 г; пресни горски гъби (манатарки, масловки, сърнели) - 300 г; сушени манатарки - 100 г; 2 наденици - едро кълцана; захар - 1 с.л.; олио - 100-150 мл; червено вино - 150 мл; сол на вкус; 2 дафинови листа; 4-5 цели глави чесън; червен пипер - 1 с.л.; оцет - 50 мл.
Кервизът, магданозът и лукът се нарязват на едро. Заедно с останалите продукти за мариноването се поставят в тенджера да заврат. Месото се почиства от ципите и нарязва на жулиени или едри хапки. Когато заври маринатата, отмества се от котлона и месото се поставя в нея. Държи се 1,5-2 часа, след което месото се изважда и маринатата отново възвира. Пак се поставя месото вътре и оставя да изстине. Премества се в тясна и висока тенджера, така че месото да е покрито, или премества в друг подходящ съд, в който маринатата покрива месото. Прибира се в хладилник и оставя там за 36-48 часа, като през това време 2-3 пъти се разбърква. Изважда се и отделя месото от маринатата без да се измива.
Лукът се нарязва на ситно; пресните гъби - на ситно; сухите гъби се заливат с топла вода за 20-30 минути, чесънът се почиства и оставя така, както е на глави. В тенджера се задушава за 1-2 миути ситно нарязаният лук. Прибавят се солта, червеният пипер, месото, захарта и залива с доматения сос, водата, оцета и виното. Затваря се капака, като се запечатва по краищата с тесто - приготвено от вода и брашно. Оставя се около 2 см незапечатана част. Включва се на слаб котлон и щом заври, се изчакват 2,5 - 3 часа. Разпечатва се тестото и се прибавят гъбите, изцедените накиснати сушени гъби, дафиновия лист, нарязаната на едри парчета наденица и главите чесън. Оставя се да поври още 20 минути и ако е много течен сосът, се сгъстява с 1 с.л. брашно. Глиганът по ловджийски се сервира задължително с червено вино.
СПОДЕЛЕТЕ С НАС ВАШИТЕ ЛОВНИ И РИБОЛОВНИ ТРОФЕИ. Разкажете ни любопитна лакърдия с пушка или въдица в ръка. Независимо колко е голяма рибата ви, покажете ни я. Изпращайте снимките и разказите си е-mail: [email protected] или с писмо на редакционния адрес и ние ще ги публикуваме.