Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7528649 www.bgdnes.bg

Цар Киро си продава палатите

За 4 млн. лв. 

Фамилия Рашкови се изнася от Пловдив

Обзавеждането в резиденцията е в стил "ранен мутробарок", разкриват снимки на палата отвътре

Срещу 4 милиона лева Цар Киро е готов да се раздели със своята резиденция. Седеметажната сграда на пъпа на Пловдив е обявена за продажба и очаква своя нов владетел, научи "България Днес".

Реклама

Площта на имота е близо 2200 кв.м, а квадратният метър е калкулиран за малко над 900 евро, става ясно от публикуваната обява за продажба.

Рашкови вдигат сградата през 1994-1995 година. Сараят стои празен дълго време заради трудности около узаконяването му. Проблем за въвеждането му в експлоатация е стъпила върху тротоара носеща колона. Наред с това се оказва, че Рашкови вдигнали 6 етажа и партер вместо разрешените им едва 4 етажа. След дългата борба Кирил Рашков - Цар Киро успява да легализира строежа през 2014 година и сградата получи всички необходими книжа, за да бъде въведена в експлоатация.

Първоначално статутът й е на бизнес сграда, тъй като замисълът е тя да бъде използвана за хотел. Високите данъци обаче за над 18 хиляди лева годишно промениха бързо намерението на Рашкови и те смениха предназначението на имота.

Зад невзрачната сграда се крие истински разкош, облицован с оникс, сив и червен гранит, вижда се от снимките, публикувани от агенцията, заела се с продажбата на известния имот.

Кристални полилеи, луксозни мебели по поръчка и ценни произведения на изкуството - статуетки и картини надничат из публикуваните кадри. На няколко снимки се забелязват и емблематичните за фамилия Рашкови златни тронове. Неведнъж Цар Киро и неговата съпруга Царица Костадинка са позирали като истински знатни особи върху тях.

Реклама

Стилът на палата на Рашков е типично присъщ за ранния мутробарок с обичайните елементи на ромската култура. На всяко ниво в сградата от 7 етажа има по 7 стаи, които към момента са с различно обзавеждане, пише сайтът "Трафикнюз". Последните три етажа се използвани дълго време за дом на част от фамилията, като съответно те са пригодени като жилищни площи - има кухня, хол, спални. Покривът е превърнат в панорамна зала с коси стъкла вместо стени. Именно там е одаята на Цар Киро и тронът му.

Комшиите на Цар Киро не са сигурни защо Рашкови са решили да се разделят със своята резиденция. Тя вероятно е обявена за продажба заради високите цени на имотите в момента, коментират част от съседите. Други пък са категорични, че сградата е обявена за продан заради поредните финансови проблеми на семейството.

Фамилията се нанесе в имота след размириците в Катуница (виж карето) и тогава той бе под запор заради натрупани дългове. Пак заради борчове гаражът към резиденцията бе продаден на търг през декември миналата година от съдия-изпълнител. Сметки за около 5000 лева, които синът на цар Киро - Принц Ангел, отказа да плати, костваха запор на имуществото и бизнеса му.

Оказа се, че и след продажбата на гаража дълговете на Принц Ангел за парно са изчистени и запорът остава. Финансисти още тогава коментираха, че следващия път на тезгяха ще се озове баровският имот заедно с всички мебели и златните тронове.

Това не е първият път, когато бирниците налазват фамилията. През 2012 година за продан бе обявен кичозният трон, ползван от Цар Киро. Повод бе финансова ревизия, която бе отчела, че Рашков е "забравил" да плати на държавата над 65 бона. След няколко неуспешни опита и свалянето на цената до 1000 лева за кресло кандидат-купувач не се появи. В крайна сметка Цар Киро се разплати и запорът бе вдигнат. Въпреки това осквернените тронове бяха набързо сменени с нови, още по-помпозни.

Хората в Катуница живеят в страх

Със страх посрещат новината, че Цар Киро се изнася от Пловдив хората от село Катуница, научи "България Днес". Местните хора още живеят с ужаса от размириците, избухнали през 2011 година. На 23 септември бус, в който са близки на живеещия тогава в селото Цар Киро, прегази 19-годишния Ангел Петров. Приятелят му Павел почина ден по-късно в болницата, след като се включи в масови протести в селото, които последваха инцидента. Конфликтът в Катуница ескалира и доведе до размирици и етническо напрежение в цялата страна. За смъртта на Ангел Петров на 18 години затвор беше осъден шофьорът на буса Йосиф Йосифов.

Със заповеди на РДНСК бяха съборени всички незаконни имоти на Кирил Рашков и фамилията му, останали са и такива, в които семейството може да се върне.

Реклама
Реклама
Реклама