За Деня на народните будители: Меги е принудена да събира книги с кючек
Никой не обръща внимание на инициативата за помощ на деца в неравностойно положение преди кръшния танц
Кючек за книги!
Тази инициатива подхваща Миглена Трендафилова за Деня на народните будители. Младото момиче не го прави за лайкове, а за да зарадва деца в неравностойно положение днес, на 1 ноември.
С усмивка и зелена пола - цвета на надеждата, Миглена решава да направи нещо неочаквано, за да привлече внимание към благотворителна инициатива на фондация "Запази доброто". И успява, макар и с цената на много критика.
"Не знаех по какъв друг начин да привлека вниманието. Опитах с какво ли не и вече не знаех какво да измисля. Съжалявам, че използвам този начин, но исках да стигнем до повече хора", споделя Меги, както я наричат приятелите й.
Девойката е един от доброволците на фондацията, която вече близо 10 години помага на деца и възрастни в неравностойно положение, основно в Северозападна България. Последната инициатива цели да се събират книги на български автори, подходящи за деца и младежи на възраст от 4 до 18 години. Първоначално кампанията буксува. Въпреки видеа и публикации в интернет инициаторите получават едва няколко пакета с книги за малчуганите. Именно тогава Меги, която има голяма аудитория в социалните мрежи, решава да действа по свой начин. Качва видео, в което танцува кючек, а отдолу разказва за инициативата и призовава хората да дарят книги за децата.
"Исках да покажа, че може да има добро дори зад нещо, което хората често възприемат повърхностно. Ако имаш време да напишеш коментар - имаш време и да изпратиш книга", добавя Меги.
Видеото бързо се разпространява. Гледано е от над 2000 души и е споделяно стотици пъти. И докато едни хора аплодират смелостта й, други я засипват с подигравки.
"Имаше обиди за външен вид, дори расистки коментари. Вместо да видят идеята, хората се вторачиха в танца. Едно е да имаш мнение, друго е да обиждаш", казва пред "България Днес" Илиана Мирчева, основател на благотворителната фондация и допълва:
"Ние заставаме твърдо зад нея! Благодарни сме, че не се уплаши и направи всичко възможно тази кампания да успее. Бяхме направили много постове с книги и изображения на народни будители, но те достигнаха до малко хора. Меги като инфлуенсър с голяма аудитория реши да опита по-различен подход - видео с кючек. Предишни нейни видеа са достигали до много хора. За съжаление, макар и смел, подходът не донесе очакваните резултати, а предизвика вълна от обиди към нея."
Случаят с Меги е показателен за мнозина. Доброволците смятат, че в днешно време често добрите намерения се сблъскват с неразбиране, но и една нестандартна идея може да събуди внимание към важна кауза.
"Благодаря от сърце на всички, които подадоха ръка - с книга, със споделяне или просто с добра дума. С вашата подкрепа ще подарим на децата достъп до света на книгите", пише Меги под видеото си.
Кампанията за будителите приключва. Днес събраните книги ще бъдат занесени на децата и те ще се срещнат с български писатели, които ще им четат и ще разговарят с тях.
За фондация "Запази доброто" това е само началото на поредния вълнуващ сезон. Предстоят традиционните им коледни инициативи - "Стани таен Дядо Коледа на дете в нужда" и "Коледна вечеря за самотен пенсионер". Всеки, който желае, може да ги подкрепи на:
IBAN: BG60BPBI79421025932601
BIC: BPBIBGSF
Основание: Дарение