По Черноморието изби меджид

*В разгара на лятото има добра слука
*Тази риба е подценявана, но много вкусна, търсете я пред нос Агалина
Меджид е рибата, която се закача на кукичките доста често в последните дни във водите на Черно море. Този вид със сигурност не е сред най-популярните и доста често е подценяван от рибарите. Това обаче е грешка, тъй като месото му е изключително вкусно. Освен това риболовът е много приятен, особено за края на юни, когато възможностите не са твърде големи.
Пред "България Днес" въдичари разкриват тайна информация - меджид има доста пред нос Агалина, южно от Созопол. Пасажите са край мидарниците, познати добре за навлизащите с лодки рибари. Риби има и в района на Пангозите пред популярния плаж Смокиня. Видът е разпространен по цялото ни Черноморие. Обитава нашите води целогодишно. Единствено през зимата се оттегля в доста по-дълбоки води на около 60-100 метра под морската повърхност.
Меджидът е риба от семейство трескови. Може да стигне тегло до 2 килограма, но това се случва в редки случаи. Обикновено се ловят по-дребни рибки. Те се считат като предшественик на сафридите. Пасажите идват около две седмици по-рано.
Как се лови меджид? Някои използват класическото чепаре за сафрид. Може да удари и на такъм за попче. Любимият деликатес на този вид риба е парченце месо от рапан, което се закача на всяка кука. Може да налети също така на скарида или опашка от риба.
Месото на меджида се разваля бързо, затова при риболов трябва да разполагате с висок клас хладилна чанта, пълна с лед. Пържете го пресен и го консумирайте, докато е още топъл. Не става за замразяване, защото качеството се разваля. Изсушен на чироз обаче е фантастичен.
Лихнусът, който е един от най-разпространените видове попчета, също е във вихъра си в момента. В района на курорта Златни пясъци и село Кранево в момента става истинска сеч. Лодките излизат пълни с улов. Разнообразието се допълва от граца и скорпид. На юг попчета в изобилие има и пред нос Емине, разкриват опитните "морски вълци". В района на Несебър от брега се ловят по буните. Рано сутрин на кея пред базата на НСА вадят сафриди.
На Морска гара Варна продължава да се прави динамичен и приятен риболов на сафрид. Понякога излиза и чернокоп, както се нарича дребният лефер по нашето Черноморие.
Дойде и сезонът на платерините. Мамят ги яко край Синеморец, особено около устието на река Велека. На Шкорпиловци се похвалиха също със серия от кефалови риби. Опитайте край устията на реките Карадере и Байрактар дере. Мамят ги на блатен червей, познат още като морски червей.
СПОДЕЛЕТЕ С НАС ВАШИТЕ ЛОВНИ И РИБОЛОВНИ ТРОФЕИ. Разкажете ни любопитна лакърдия с пушка или въдица в ръка. Независимо колко е голяма рибата ви, покажете ни я. Изпращайте снимките и разказите си е-mail: [email protected] или с писмо на редакционния адрес и ние ще ги публикуваме.