Реклама
https://www.bgdnes.bg/neveroyatni-istorii/article/20905184 www.bgdnes.bg

Вера Златарева е първата жена адвокат

Юристката повдига въпроса за проституцията, изнасилванията, алкохолизма и хазарта у нас

Вера Златарева е първата жена, юрист в България. Интелигентната дама успешно е защитила докторат по право в Софийския университет.

Реклама

Вера е родена в пазарджишкото село Голямо Белово в семейството на двама учители. След като завършва местното училище, отива да учи в Пловдив.

"Завършва право през 1929 г., когато става първата дипломирана жена в юридическия факултет на Софийския университет. Година по-късно защитава и докторантура отново там. По това време след дипломирането си като юристи жените не могат да практикуват професията на адвокат, прокурор или съдия с обяснението, че не могат да участват в избори и нямат политически права", пише страницата на Европейската комисия в България, цитирайки изданието "Българките: портрети на 100 забележителни жени" на Галина Иванова.

През 1931 г. защитава докторат по право в университета с докладчици проф. Тодор Кулев и проф. Никола Долапчиев. Работи като помощник-юрисконсулт в Министерството на земеделието и държавните имоти (МЗДИ), а по-късно и помощник-завеждащa Службата за борба със социалните злини при Дирекция на полицията. През 1936 г. се омъжва за Михаил Геновски (1903-1996), който е адвокат, журналист, идеолог на Българския земеделски народен съюз, политик и професор, от когото има две деца. Вера Златарева никога не приема фамилното име на съпруга си. В публикация от 1945 г. тя пише, че смяната на името е сигурен знак за "собственическото отношение, което мъжът има над жената", пишат от Българския хелзинкски комитет.

От 1934 г. Златарева е началник на отдела за обществено подпомагане при Пловдивската община, а четири години по-късно участва в конкурс за стипендия по криминална социология на Международната федерация на университетските жени. След 1944 г. Златарева остава дейна в обществения живот на страната. Тя става ръководител на Българския народен женски съюз и членува в БЗНС. През 1945 г. е избрана за народен представител в 26-ото Обикновено народно събрание, а по-късно става първата жена, изнесла реч от парламентарната трибуна.

Заедно със съпруга й Михаил са редактори на списание "Земя и труд". Златарева сътрудничи и на списанията "Философски преглед", "Правна мисъл", "Фар на въздържанието", "Трезвеност", "Литературен глас", "Вестник за жената", "Женски глас", "Адвокатски преглед", "Полицай" и "Преглед за трудово право".

Реклама

От 1947 до 1974 година Геновски е професор по теория на държавата и правото и по международно право в Софийския университет и във Висшия икономически институт "Карл Маркс" (днес УНСС). Богатото му научно творчество дава основание през 1956 г. на Висшата атестационна комисия да го направи един от първите доктори на юридическите науки в България, а през 1967 г. е удостоен с почетното звание заслужил деятел на науката. Автор е на множество публикации - книги и статии в областта на общата теория на правото, конституционното право, международното право и др. Освен в правната наука твори и в други области на човешкото познание.

Съпругата му Вера не му отстъпва и трупа богат изследователски опит в различни социални теми. Златарева е сред първите, които разглеждат въпроса за проституцията и публикува редица текстове по темите за изнасилването, правната защита на жената, извънбрачните деца и юридическите фактори, влияещи върху състоянието на българските жени, включително правото на труд и собственост, семейните отношения, алкохолизма и хазарта. В своята работа като юрист настоява, че равенството между мъжете и жените трябва да бъде изрично упоменато в закона с цел да бъдат избегнати дискриминационни прояви, каквито самата тя лично е изпитала.

Вера Златарева участва в Дружеството на българките с висше образование, където е член на ръководството на юридическата секция, както и на самото дружество. Участва в инициативи за възстановяване на конституционните права и свободи, които след преврата от май 1934 г. биват ограничени.

Вера Златарева издъхва на 19 август 1977 г., съпругът й напуска тленния свят близо 20 години по-късно - 16 октомври 1996 г.

Оставя редица научни издания

Вера Златарева е автор на монографии с правно и научнопопулярно съдържание и оставя след себе си голям брой научни издания:

"Наказание и осигурителни мерки" (докторска теза/монография, Пловдив, 1931)

"Психология и социология на българската проститутка" (монография, София, 1935)

"Проституцията и борбата против нея" (1936)

"Обществени грижи" (монография, София, 1940)

"Изнасилване" (1940)

"Имуществени отношения между съпрузите" (1941)

"Правната защита на жената" (1945)

"Селянката и новото време" (1947)

"Правната защита на брака и семейството в Народна република България" (1958)

Четете още

Анастасия Головина е първият български психиатър

Анастасия Головина е първият български психиатър

Георги Киселинчев - скулпторът на София

Георги Киселинчев - скулпторът на София

Надя Ковачева е първата българка, пяла в "Ла Скала"

Надя Ковачева е първата българка, пяла в "Ла Скала"

Владимир Кабаиванов е откривател на секундното лепило
Владимир Кабаиванов е откривател на секундното лепило

Владимир Кабаиванов е откривател на секундното лепило

Реклама